30 Јули, 2021
0.0241

Турција распоредува војска во Катар - која им е целта?

Објавено во: Балкан 10 Јуни, 2017

Шефот на дипломатијата на Турција, Мевлут Чавушоглу рече дека Турција решила да стационира трупи во база во Катар. 

Тој додава дека ова се прави за одржување на безбедноста откако сојузниците ги прекинаа сите врски со таа држава.

Чавушоглу на состанокот со бахреинскиот колега шеикот Калид бин Ахмед ел Калиф изјави дека целта е безбедност во Заливот, а воедно додавајќи дека цел не е ниедна земја поединечно. Двајцата посакуваат крај на кризата пред крајот на Рамазан, околу 25 јуни.

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека ќе го поддржи Катар и ќе одржи добри односи со другите земји од Заливот. Тој сепак  директно не ја критикуваше Саудиска Арабија.

Саудиска Арабија, Обединетите Арапски Емирати, Бахреин и Египет во понеделникот ги прекинаа сите врски со Катар, обвинувајќи ја земјата дека помага терористи. 

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Три лица загинаа во пожарите во Турција

(ВИДЕО) Три лица загинаа во пожарите во Турција

На Косово не му се допаѓа иницијативата „Отворен Балкан“, била без визија

На Косово не му се допаѓа иницијативата „Отворен Балкан“, била без визија

ОД ТРУЕЊЕ СО АЛКОХОЛ ПОЧИНА ГЕРМАНКА НА КРК: Телото на туристката два дена скапувало во вилата, сопругот бил пијан, па не ѝ помогнал

ОД ТРУЕЊЕ СО АЛКОХОЛ ПОЧИНА ГЕРМАНКА НА КРК: Телото на туристката два дена скапувало во вилата, сопругот бил пијан, па не ѝ помогнал

Бугарската гранична полиција не им дозволи влез на осум Шпанци

Бугарската гранична полиција не им дозволи влез на осум Шпанци

(ВИДЕО) Гори и во најпознатото турско одморалиште

(ВИДЕО) Гори и во најпознатото турско одморалиште

Во Србија има повеќе од 300 нови случаи, „експлодира“ бројката на новозаразени

Во Србија има повеќе од 300 нови случаи, „експлодира“ бројката на новозаразени

Во Анталија две села целосно изгореа во пожар

Во Анталија две села целосно изгореа во пожар

Пожарот близу Атина „проголта“ куќи, гаражи и шума

Пожарот близу Атина „проголта“ куќи, гаражи и шума

НЕ МОЖАМ ДА ОДАМ ДОМА БИДЕЈЌИ СОПРУГОТ Е ВО БОЛНИЦА, ЌЕ ГО ЧЕКАМ ДА ИЗЛЕЗЕ - тажна приказна на преживеана жена во несреќата

НЕ МОЖАМ ДА ОДАМ ДОМА БИДЕЈЌИ СОПРУГОТ Е ВО БОЛНИЦА, ЌЕ ГО ЧЕКАМ ДА ИЗЛЕЗЕ - тажна приказна на преживеана жена во несреќата