20 Февруари, 2019
0.2980
    ALK 8426.71    0.33%     CEVI 900    0%     GRNT 820.24    0.05%     KMB 5540.25    0.52%     MPT 51523.09    0.29%     MTUR 5100    -0.21%     OHB 6800.4    1.21%     REPL 75000    0%     RMDEN16 98.11    -0.09%     RZUS 108    2.86%     SBT 2618.86    8.55%     STB 1254.88    0.18%     TEL 315    0.16%     TNB 15500    0.03%     TTK 1379.91    -0.01%     UNI 2285.84    2.07%

ТУРИСТИ НЕ СЕ ОПУШТАЈТЕ: Оваа грешка ќе ви го „олесни“ џебот за 500 евра

Објавено во: Свет 21 Септември, 2018

Нова забрана се воведува во италијанскиот град Венеција и тоа се однесува за туристите. 

Нивниот градоначалник, Луиџи Бруњаро, предложи да им се забрани на луѓето да седат на земја во одредени делови на градот. 

Ова е во рамки на тековната кампања за контрола на однесувањето на туристите.

Тој ќе го предложи предлогот за гласање во градскиот совет овој октомври. Потоа туристите кои ги прекршуваат правилата  ќе се соочат со парична казна од 50 до 500 евра.

Во Венеција туристите веќе може да добијат казни за фрлањето отпад, талкање и разголеност. Властите на овој град во мај годинава им забранија на рестораните да нудат „храна за носење“ во следните три години, како и да се отвораат нови ресторани од овој тип. Тие ја вовеле мерката, за да се намали количината на отпад во градот.

Инаку, Венеција е еден од познатите градови каде луѓето реагираат поради големиот број туристи. Нив им пречи масовниот туризам. Истото се случува и во Барселона. 

Можеби ќе ве интересира

ТРГНАА ОД ГРЦИЈА КОН ЕУ: Позната е бројката на мигранти

ТРГНАА ОД ГРЦИЈА КОН ЕУ: Позната е бројката на мигранти

Утврден датумот кога ќе престане поместувањето на стрелките на часовникот

Утврден датумот кога ќе престане поместувањето на стрелките на часовникот

Вечерва Месечината е најголема и најсветла во 2019 година

Вечерва Месечината е најголема и најсветла во 2019 година

НАПАД ВО ФРАНЦИЈА: Со нож избодени четири лица

НАПАД ВО ФРАНЦИЈА: Со нож избодени четири лица

(ВИДЕО) Eден ден по пуштањето најбрзиот воз им се расипа

(ВИДЕО) Eден ден по пуштањето најбрзиот воз им се расипа

Венецуела ја тресе политичка но и економска криза, Мадуро не прифаќа американска помош и покрај гладот на граѓаните

Венецуела ја тресе политичка но и економска криза, Мадуро не прифаќа американска помош и покрај гладот на граѓаните

Стотици заболени и хоспитализирани во Монголија по јадење во локалниот ресторан KFC

Стотици заболени и хоспитализирани во Монголија по јадење во локалниот ресторан KFC

Трамп опомена еден народ дека може се да изгуби

Трамп опомена еден народ дека може се да изгуби

Река мигранти тргна кон Европа, ги запре ли некој?

Река мигранти тргна кон Европа, ги запре ли некој?