10 Декември, 2018
0.3125
    ALK 8149.06    0.8%     GRNT 810.87    1.36%     KMB 4932.79    2.35%     MPT 46443.88    0.75%     MTUR 4850    -0.58%     MZPU 607    0%     OHB 6545.4    1.52%     PTRS 3075    0%     RMDEN16 97    1.04%     RMDEN17 96.5    0%     RZLV 68    0%     SBT 1802    -7.59%     STB 1278.3    1.18%     STIL 121    0.83%     TEL 295    0%     TNB 13999.97    0%     TTK 1233    -0.91%

ТУРИСТИ НЕ СЕ ОПУШТАЈТЕ: Оваа грешка ќе ви го „олесни“ џебот за 500 евра

Објавено во: Свет 21 Септември, 2018

Нова забрана се воведува во италијанскиот град Венеција и тоа се однесува за туристите. 

Нивниот градоначалник, Луиџи Бруњаро, предложи да им се забрани на луѓето да седат на земја во одредени делови на градот. 

Ова е во рамки на тековната кампања за контрола на однесувањето на туристите.

Тој ќе го предложи предлогот за гласање во градскиот совет овој октомври. Потоа туристите кои ги прекршуваат правилата  ќе се соочат со парична казна од 50 до 500 евра.

Во Венеција туристите веќе може да добијат казни за фрлањето отпад, талкање и разголеност. Властите на овој град во мај годинава им забранија на рестораните да нудат „храна за носење“ во следните три години, како и да се отвораат нови ресторани од овој тип. Тие ја вовеле мерката, за да се намали количината на отпад во градот.

Инаку, Венеција е еден од познатите градови каде луѓето реагираат поради големиот број туристи. Нив им пречи масовниот туризам. Истото се случува и во Барселона. 

Можеби ќе ве интересира

Сијарто му врати на Хан за што треба да се грижи

Сијарто му врати на Хан за што треба да се грижи

МОЖЕН ПРЕСВРТ: Кој може да ја спаси Британија од Брегзит и да ја смени одлуката?

МОЖЕН ПРЕСВРТ: Кој може да ја спаси Британија од Брегзит и да ја смени одлуката?

СИТЕ ОЧИ ВПЕРЕНИ ВО МАКРОН: Што значајно денеска ќе соопшти францускиот претседател?

СИТЕ ОЧИ ВПЕРЕНИ ВО МАКРОН: Што значајно денеска ќе соопшти францускиот претседател?

(ВИДЕО) Се запали зградата на постојаната мисија на Србија во Њујорк

(ВИДЕО) Се запали зградата на постојаната мисија на Србија во Њујорк

(ВИДЕО) СНЕЖНА БУРА ЈА ПАРАЛИЗИРА АМЕРИКА: Автомобили се судираат на сите страни

(ВИДЕО) СНЕЖНА БУРА ЈА ПАРАЛИЗИРА АМЕРИКА: Автомобили се судираат на сите страни

Никогаш досега како во 2018-та: Рекорден број на фрлени бомби во Авганистан

Никогаш досега како во 2018-та: Рекорден број на фрлени бомби во Авганистан

(ВИДЕО) ПОРАДИ НЕГО СИТЕ НОСАТ ЖОЛТИ ЕЛЕЦИ: Кој е човекот што ја покрена револуцијата против Макрон?

(ВИДЕО) ПОРАДИ НЕГО СИТЕ НОСАТ ЖОЛТИ ЕЛЕЦИ: Кој е човекот што ја покрена револуцијата против Макрон?

(ГАЛЕРИЈА) ТОП фотографии на годината

(ГАЛЕРИЈА) ТОП фотографии на годината

(ФОТО) УШТЕ ЕДНО ЧУДО ДОАЃА ОД КИНА: Вака ќе изгледа новиот аеродром во Пекинг

(ФОТО) УШТЕ ЕДНО ЧУДО ДОАЃА ОД КИНА: Вака ќе изгледа новиот аеродром во Пекинг