24 Јуни, 2018
0.3509
    ALK 8331.04    0.37%     BESK 9899    1.01%     COMA 306    0%     GRNT 848.09    2.11%     KMB 5322.64    1.79%     MPT 43620.21    5.11%     MTUR 4790.91    1.94%     OHB 6376.92    -0.37%     OKTA 4747    9.98%     POPK 15    7.14%     RMDEN16 95.5    0%     RMDEN17 95.6    0.21%     RZLV 82.6    1.98%     RZUS 149.5    6.03%     STB 981.83    1.27%     STBP 896.62    0.28%     STIL 153.87    3.97%     TETE 2299.91    0.45%     TNB 13946.7    1.16%     TPLF 1113    -9.95%     TTK 1030.25    2.55%     UNI 2618.83    8.01%     ZILU 262.98    2.73%

ТУРИСТИ СЕ ПОВЕЌЕ: Само во август над 21.000 турски гости уживале во Македонија

Објавено во: Македонија 12 Октомври, 2017

Во земјата има раст на бројот на туристи, може да се забележи од податоците објавени од Државниот завод за статистика. 

Бројот на туристите во август 2017 година изнесува  188 758, а бројот на ноќевањата е 766 844.  

Бројот на туристите во август 2017 година, во однос на август 2016 година, е зголемен за 20.4%, а бројот на  ноќевањата скокнал за 10.4%. 

Бројот на домашните туристи во август  во однос на август 2016 година, е зголемен за 3.4%, а  бројот на странските туристи пораснал за 46.5%.  Бројот на ноќевањата на домашните туристи во август 2017 година, во однос на лани е зголемен 
за 1.6%, а бројот на ноќевањата на странските туристи е зголемен за 41.9%. 

Во периодот јануари-август 2017 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на туристите  е зголемен за 15.8%, и тоа: кај домашните туристи има зголемување за 6.6%, а кај странските има зголемување  за 22.7%. 

Во периодот јануари-август 2017 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на ноќевањата  е зголемен за 11.3%, и тоа: кај домашните туристи има зголемување за 4.4%, а кај странските има зголемување  за 22.6%.

Со месеци има голем број на турски гости во Македонија. Турски туристи во август имало 21.093, српски 7542, полски 5926, имало над 3000 Германци, Грци и Бугари. 

Можеби ќе ве интересира

СДСМ: Oтфрламе каква било поврзаност со нaпадот на штабот на ВМРО-ДПМНЕ

СДСМ: Oтфрламе каква било поврзаност со нaпадот на штабот на ВМРО-ДПМНЕ

Што ќе се случи ако одлучиме дека нема да го прифатиме Договорот со Грција?

Што ќе се случи ако одлучиме дека нема да го прифатиме Договорот со Грција?

Чижов вели дека приемот на Македонија во НАТО ќе биде „грешка со последици“

Чижов вели дека приемот на Македонија во НАТО ќе биде „грешка со последици“

Шекеринска бара поддршка од земјите членки на НАТО

Шекеринска бара поддршка од земјите членки на НАТО

Прекин на водоснабдувањето во Сопиште

Прекин на водоснабдувањето во Сопиште

Можни се бегалски центри во Македонија?

Можни се бегалски центри во Македонија?

Дали денеска се чека на граница?

Дали денеска се чека на граница?

Заев: Eдинственото што можеме да речеме дека го изгубија двете страни е суетата

Заев: Eдинственото што можеме да речеме дека го изгубија двете страни е суетата

Што им порача внуката на Гоце Делчев на демонстрантите?

Што им порача внуката на Гоце Делчев на демонстрантите?