17 Август, 2022
0.0206

Турскиот клуб Фенербахче казнет од УЕФА затоа што навивачите го скандираа името на Путин

Објавено во: Свет 06 Август, 2022

Добивај вести на Viber

УЕФА изрече казната за турскиот фудбалски клуб Фенербахче откако навивачите го скандираа името на рускиот претседател Владимир Путин на средбата со Динамо Киев во квалификациите за Лигата на шампионите.

Динамо Киев среде Турција го елиминира Фенербахче во квалификациите за Лигата на шампионите откако запиша победа со 1-2 по продолженијата, а домашните навивачи во меѓувреме извикуваа „Путин!Путин!“, откако беа испровоцирани при славјето на гостинскиот гол во 57 минута.

„Клубот е казнет со 50.000 евра, и делумно затворање на најмалку 5.000 места за следниот европски домашен натпревар на Фенербахче“, соопшти УЕФА.


Можеби ќе ве интересира

„БОРЦИТЕ НА АЗОВ ТРЕБА ДА БИДАТ ОБЕСЕНИ-ЗАСЛУЖУВААТ ПОНИЖУВАЧКА СМРТ“: Која е вистината за нападот на затворот во Оленивка

„БОРЦИТЕ НА АЗОВ ТРЕБА ДА БИДАТ ОБЕСЕНИ-ЗАСЛУЖУВААТ ПОНИЖУВАЧКА СМРТ“: Која е вистината за нападот на затворот во Оленивка

ИНФЛАЦИЈАТА ВО ОБЕДИНЕТОТО КРАЛСТВО - 10,1 ОТСТО, поттикната од зголемените цени на храната и горивата

ИНФЛАЦИЈАТА ВО ОБЕДИНЕТОТО КРАЛСТВО - 10,1 ОТСТО, поттикната од зголемените цени на храната и горивата

ШУМСКИ ПОЖАР ВО ШПАНИЈА ЗАФАТИ ВОЗ: Луѓе скокнаа од вагонот, повеќе од 20 патници се повредени

ШУМСКИ ПОЖАР ВО ШПАНИЈА ЗАФАТИ ВОЗ: Луѓе скокнаа од вагонот, повеќе од 20 патници се повредени

Северна Кореја лансираше две крстосувачки ракети

Северна Кореја лансираше две крстосувачки ракети

ГОЛЕМ ИНСАЈДЕРСКИ ИЗВЕШТАЈ: САД СО МЕСЕЦИ ЗНАЕЛЕ ДЕКА СЕ ПОДГОТВУВА ВОЈНА - Зеленски не верувал

ГОЛЕМ ИНСАЈДЕРСКИ ИЗВЕШТАЈ: САД СО МЕСЕЦИ ЗНАЕЛЕ ДЕКА СЕ ПОДГОТВУВА ВОЈНА - Зеленски не верувал

Maкрон упати порака до руските сили во Украина

Maкрон упати порака до руските сили во Украина

ЗАПАДОТ ГО ЧЕКА ПОРАЗОТ НА УКРАИНА: Кулеба призна дека неговото семејство ја напуштило земјата

ЗАПАДОТ ГО ЧЕКА ПОРАЗОТ НА УКРАИНА: Кулеба призна дека неговото семејство ја напуштило земјата

Кој му работи зад грб на Путин и пренесува информации на западните разузнавачи?

Кој му работи зад грб на Путин и пренесува информации на западните разузнавачи?

ДАЛИ Е ОВА ИЗЈАВАТА ШТО СИТЕ ЈА ОЧЕКУВАА? ШОЈГУ: Русија нема потреба да користи нуклеарно оружје

ДАЛИ Е ОВА ИЗЈАВАТА ШТО СИТЕ ЈА ОЧЕКУВАА? ШОЈГУ: Русија нема потреба да користи нуклеарно оружје