17 Август, 2019
0.0200

Туск потврди дека не сите земји членки се за отворање на преговори

Објавено во: Македонија 12 Јуни, 2019

Не сите земји-членки се подготвени да донесат одлука за отворање на преговори во наредните денови, изјави Доналд Туск, претседател на Европски совет.

Тој се сретна со македонскиот претседател, Стево Пендаровски. 

„Согласно мојата позиција како претседател на Европскиот совет не сакам да ја предвидувам одлуката на ЕУ. Вие направивте сè што се очекуваше од вас, но сакам да бидам искрен со вас“, рече Туск.

Нашата земја најверојатно ќе добие датум во пакет со Албанија.

„Лично верувам дека може да има само една одлука – отпочнување на преговорите согласно препораката од ЕК и со Северна Македонија и со Албанија“, рече Туск.

Туск вели дека постигнување консензус меѓу земји не секогаш е лесно и брзо.

Можеби ќе ве интересира

Независниот синдикат бара зголемување на платите на просветните работници

Независниот синдикат бара зголемување на платите на просветните работници

Армијата ќе има артилериски стрелби

Армијата ќе има артилериски стрелби

КОСОВО НИ ВРАТИ СО ИСТА МЕРКА: Ние им забранивме увоз на риба, тие компир и мед

КОСОВО НИ ВРАТИ СО ИСТА МЕРКА: Ние им забранивме увоз на риба, тие компир и мед

Ако патувате кон Грција утрово ова треба да го знаете

Ако патувате кон Грција утрово ова треба да го знаете

Еве ја временската прогноза за викендов

Еве ја временската прогноза за викендов

СЛУЧАЈ „РЕКЕТ“: Сега Катица Јанева ќе се најде од другата страна

СЛУЧАЈ „РЕКЕТ“: Сега Катица Јанева ќе се најде од другата страна

Што му подготвува Мицкоски на Заев?

Што му подготвува Мицкоски на Заев?

Наскоро неработен ден

Наскоро неработен ден

(ВИДЕО) По 12 години поп иконата Тоше Проески добива достојно почивалиште

(ВИДЕО) По 12 години поп иконата Тоше Проески добива достојно почивалиште