19 Април, 2019
0.0248

ТВ21: Марихуаната ќе се легализира во Македонија

Објавено во: Македонија 25 Март, 2019

Заради обезбедување на поголем девизен прелив од туристи, Владата е подготвена да го легализира нејзиното користење кај уживеталите, објави ТВ21.

Според изворите на кои се повикува телевизијата, веќе се направени економските анализи за исплатливост и односот на тоа колку ќе се добие а колку ќе се изгуби од ваквиот потег, бидејќи се очекуваат негативни реакции од конзервативната јавност.

За почеток тоа ќе се случи во туристичките места Охрид и Струга, што значи дека ограничувањето ќе се сведе на одредени локации.

Во Македонија, засега, марихуаната само се одгледува и тоа за медицински цели.


Можеби ќе ве интересира

ФОКУС НА ДЕНОТ: Завршува кампањата, „бомбите“ одекнуваат, милиони се нудат

ФОКУС НА ДЕНОТ: Завршува кампањата, „бомбите“ одекнуваат, милиони се нудат

ВМРО-ДПМНЕ поднесува приговори до Антикорупциска: СДСМ влијае на изборите со менување на ДУП!?

ВМРО-ДПМНЕ поднесува приговори до Антикорупциска: СДСМ влијае на изборите со менување на ДУП!?

По претседателските избори се поднесува предлог за декриминализација на канабисот

По претседателските избори се поднесува предлог за декриминализација на канабисот

Самсоненко објави тажна вест: Вработувам 5.000 луѓе, си одам од Вардар

Самсоненко објави тажна вест: Вработувам 5.000 луѓе, си одам од Вардар

(ФОТО) Заев направи селфи со минувач во Шуто Оризари

(ФОТО) Заев направи селфи со минувач во Шуто Оризари

И Миле Јанакиески молчел

И Миле Јанакиески молчел

Заев потврди: Новите „бомби“ се дел од разговорите предадени на СЈО

Заев потврди: Новите „бомби“ се дел од разговорите предадени на СЈО

АХВ ги засилува контролите: Боја за јајца за Велигден само од маркети!

АХВ ги засилува контролите: Боја за јајца за Велигден само од маркети!

СДСМ се сели во хотел, ВМРО- ДПМНЕ останува во својата палата

СДСМ се сели во хотел, ВМРО- ДПМНЕ останува во својата палата