07 Декември, 2022
0.0261

УАПСЕН ПОЗНАТ ФУДБАЛЕР! Хаос во Иран – им даде поддршка на демонстрантите, па му беше одземена слободата!

Објавено во: Свет 01 Октомври, 2022

Добивај вести на Viber

Многу познати личности и спортисти се санкционирани, меѓу кои и фудбалер кој беше уапсен поради поддршка на протестите преку социјалните мрежи.

Поранешниот репрезентативец на Иран, Хосеин Махини, е лишен од слобода поради поддршка на луѓето кои станаа на нозе по убиството на Махса Амини (22), жената која го заврши животот во болница откако беше претепана од полицијата.

Насилната смрт на една млада Иранка ги крена на нозе жителите на оваа земја и предизвика нереди и хаос на улиците, каде луѓето со денови го изразуваат своето незадоволство од режимот.

Потсетуваме, Махсе Амини беше убиена затоа што се спротивставила на репресијата на верската полиција затоа што не сакала да носи хиџаб во јавност, а начинот на кој и бил ставен крај на животот ја претворил во симбол на отпорот кон власта и ги поттикнувала своите сонародници.

Сето ова резултираше со бројни апсења и нови смртни случаи, бидејќи локалната полиција не се двоуми да употреби сила против најупорните демонстранти.

За пример за другите беа санкционирани и познати личности и спортисти, а меѓу нив е и фудбалерот Хосеин Махини, кој беше уапсен поради „поттикнување протести и изразување сочувство кон непријателот“ преку социјалните мрежи, за што и официјално се товари.


Според иранската новинска агенција ИРНА, Махини е уапсен по наредба на обвинителот, откако било оценето дека ги поддржува протестите со објави на социјалните мрежи поврзани со убиството на Мехса Амини.

Покрај Махини, кој 23 пати го носеше дресот на Иран и осум години ги бранеше боите на најпопуларниот клуб Персеполис таму, уапсен е и познатиот радио водител Махмуд Шахријари. Освен што е обвинет за силување на протестите, тој е обвинет и дека ги учел луѓето како да прават молотови коктели.

Ова не е крајот на листата на познати личности чие апсење е наредено, бидејќи според некои информации, агенти на специјалната служба се обиделе да го уапсат познатиот ирански актер Кетајун Ријахи, во неговиот дом. Сепак, тој успеал да побегне.

Властите како еден од водачите на протестот го издвоија Али Карими, поранешен фудбалер на Баерн Минхен и поранешен репрезентативец на Иран, а властите бараат негово апсење како и конфискација на неговиот имот. Се вели дека Карими го напуштил Иран уште пред протестите.

Бунт изразија и актуелните репрезентативци на Иран кои на пријателскиот натпревар со Сенегал во Австрија излегоа облечени во црни јакни преку дресовите при интонирањето на националната химна. Тие ги симнаа веднаш штом заврши државната химна, а подоцна беше откриено дека на тоа решиле поради смртта на Маса.

Претходно, најдобриот играч на Иран Сардар Азмун даде целосна поддршка на протестите на Инстаграм.

Тој отиде дотаму што е подготвен дури и да го жртвува настапот на Мундијалот во Катар доколку таква одлука донесе повисока власт.

Подоцна му се придружија Алиреза Биранванд и Махид Хосеини.

Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

Ангела Меркел ги призна своите грешки

Ангела Меркел ги призна своите грешки

Путин ќе мора да се откаже, Кулеба ги кажа двата услови за мир

Путин ќе мора да се откаже, Кулеба ги кажа двата услови за мир

СУДИЈКА, НАРЕДНИК, ПОЛИЦАЈЦИ, ВОЈНИЦИ МЕЃУ УАПСЕНИТЕ ВО ГЕРМАНИЈА: Екс-пратеничката на АФД поседува огнено оружје

СУДИЈКА, НАРЕДНИК, ПОЛИЦАЈЦИ, ВОЈНИЦИ МЕЃУ УАПСЕНИТЕ ВО ГЕРМАНИЈА: Екс-пратеничката на АФД поседува огнено оружје

Хромозомот Y полека изумира, дали човештвото ќе изумре со него?

Хромозомот Y полека изумира, дали човештвото ќе изумре со него?

УАПСЕНИТЕ ИМАЛЕ ВОЕНА ОБУКА, ТОА СЕ ЕКС ГЕРМАНСКИ ВОЈНИЦИ: Нивните планови вклучувале и нарачани убиства во Берлин

УАПСЕНИТЕ ИМАЛЕ ВОЕНА ОБУКА, ТОА СЕ ЕКС ГЕРМАНСКИ ВОЈНИЦИ: Нивните планови вклучувале и нарачани убиства во Берлин

Украина го стега обрачот околу градоначалникот на Одеса кој бара преговори со Русија

Украина го стега обрачот околу градоначалникот на Одеса кој бара преговори со Русија

ОБИД ЗА ДРЖАВЕН УДАР ВО ГЕРМАНИЈА: Во рацијата „Сенка“ паднаа екстремистите кои планираа вооружен упад во Бундестагот

ОБИД ЗА ДРЖАВЕН УДАР ВО ГЕРМАНИЈА: Во рацијата „Сенка“ паднаа екстремистите кои планираа вооружен упад во Бундестагот

БАНДИ КИДНАПИРААТ, СИЛУВААТ, УБИВААТ: Ова се случува во престолнина на една држава

БАНДИ КИДНАПИРААТ, СИЛУВААТ, УБИВААТ: Ова се случува во престолнина на една држава

Нови „крвави пакети“ стигнаа во две украински амбасади

Нови „крвави пакети“ стигнаа во две украински амбасади