11 Мај, 2021
0.0240

Уапсен велешанец кај кого е најден список со лични податоци на потенцијални гласачи

Објавено во: Македонија 14 Јули, 2020

Велешанец на возраст од 35 години е уапсен вчера поради сомневање за изборни нерегуларности.

А.М. е приведен откако во неговиот дом се пронајдени и одземени еден мобилен телефон и повеќе листови од тетратки на кои рачно имало напишано список од околу 250 лица со лични податоци и матични броеви.

По спроведениот претрес, а по насока на јавен обвинител од ОЈО Велес, лицето е уапсено поради сомневање за извршено кривично дело „поткуп при избори и гласање“ и со истото е извршен разговор.

Приведениот рекол дека тој ги направил списоците, по претходна насока од друго лице блиско до локалното раководство во Велес и на истите имало име и презиме и матичен број од лица од ромска националност кои би гласале за политичката партија, а за возврат би добиле финансиски средства.

Ваквата насока ја добил пред околу една недела и за реализација на истата му е ветена материјална корист, соопшти МВР.

Можеби ќе ве интересира

Се ребрендира најголемиот и најмоќниот синдикат - ССМ бара повисоки плати и работнички права

Се ребрендира најголемиот и најмоќниот синдикат - ССМ бара повисоки плати и работнички права

ЕК ГИ ОХРАБРИ МАКЕДОНИЈА И БУГАРИЈА: Што ако не се најде решение?

ЕК ГИ ОХРАБРИ МАКЕДОНИЈА И БУГАРИЈА: Што ако не се најде решение?

ВЛАДАТА ПРЕД ВАЖНА ОДЛУКА: Ќе се олабават ли рестриктивните мерки

ВЛАДАТА ПРЕД ВАЖНА ОДЛУКА: Ќе се олабават ли рестриктивните мерки

ДИРЕКТОРКАТА НА ГАК, Д-Р. ЈОВАНОВСКА: Младата жена што почина не е родилка и не е точно дека и се пресечени цревата

ДИРЕКТОРКАТА НА ГАК, Д-Р. ЈОВАНОВСКА: Младата жена што почина не е родилка и не е точно дека и се пресечени цревата

Кривични пријави добија малолетници за намерно палење контејнери во Тетово

Кривични пријави добија малолетници за намерно палење контејнери во Тетово

Борел тврди дека не постои намера за одвојување на Албанија и Македонија

Борел тврди дека не постои намера за одвојување на Албанија и Македонија

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Се предлага полицискиот час да почнува од 24 часот, маските остануваат

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Се предлага полицискиот час да почнува од 24 часот, маските остануваат

Џамбаски ја искоментира средбата на Заев и Урсула фон дер Лајен

Џамбаски ја искоментира средбата на Заев и Урсула фон дер Лајен

Месецов ќе се формира група за соработка со Парламентот на Грузија

Месецов ќе се формира група за соработка со Парламентот на Грузија