25 Септември, 2020
0.0194

Уапсени и останатите полицајци кои учествуваа во убиството на Флојд

Објавено во: Свет 04 Јуни, 2020

Уапсени се и другите тројца полицајци вклучени во убиството на Џорџ Флојд, што поттикна огромен бран на протести и насилства во САД, по Дерек Шовен, полицаецот кој со коленото го притискаше црномурестиот Американец, што резултираше со негова смрт во трагичниот инцидент кој го потресе светот.

САД се во втората недела на масовни протести, при што судските власти во Минесота најавија апсење на тројца други полицајци вклучени во смртта на Флојд. Всушност, беа дадени нивните фотографии, каде што тие се облечени во портокалови униформи што ги носат затворениците.

Како што се најавува, Дерек Шовен е гонет за убиство од втор степен, Тои Тао, Александер Квенг и Томас Лејн исто така се обвинети за смртта на Флојд, кој ги молел да го пуштат да стане, бидејќи не можел да дише.

Тие останаа без работа откако снименото видео покажа дека Флојд бил претепан внатре во патролниот автомобил.


Можеби ќе ве интересира

АКО САКААТ ДА ПИЈАТ КАФЕ, ДА ДАДАТ ПОДАТОЦИ: Сите гости ќе се проверуваат по список

АКО САКААТ ДА ПИЈАТ КАФЕ, ДА ДАДАТ ПОДАТОЦИ: Сите гости ќе се проверуваат по список

(ВИДЕО) ФРАНЦИЈА: Tројца мажи тепале жена на улица бидејќи носела кратко здолниште

(ВИДЕО) ФРАНЦИЈА: Tројца мажи тепале жена на улица бидејќи носела кратко здолниште

Инфектологот Фаучи кажа кога светот ќе се врати во нормала

Инфектологот Фаучи кажа кога светот ќе се врати во нормала

„Џонсон и Џонсон“ стартуваат големо испитување за нивната вакцина „со еден истрел“

„Џонсон и Џонсон“ стартуваат големо испитување за нивната вакцина „со еден истрел“

Во Европа се враќаат рестрикциите, Македонија размислува за истото

Во Европа се враќаат рестрикциите, Македонија размислува за истото

Дали Кина ќе одговара за ширењето на Ковид -19?

Дали Кина ќе одговара за ширењето на Ковид -19?

НЕМАШЕ КАРАНТИН: Швеѓаните го победија коронавирусот?

НЕМАШЕ КАРАНТИН: Швеѓаните го победија коронавирусот?

НЕМА ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР: Германски виролог вели дека коронавирусот е најмалку четири пати поопасен од грип

НЕМА ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР: Германски виролог вели дека коронавирусот е најмалку четири пати поопасен од грип

Во која држава веќе има и трет бран на коронавирус?

Во која држава веќе има и трет бран на коронавирус?