15 Декември, 2019
0.0270

Уапсено лице со потекло од Македонија, подготвувал терористички напад во Офенбах

Објавено во: Свет 12 Ноември, 2019

Германската полиција уапси три лица, двајца Турци и еден Македонец, осомничени за подготовка на напад со бомба во име на ИСИС во западниот град Офенбах, објави Еуроњуз.

Обвинителот на Франкфурт, Надја Нисен, рече дека главниот осомничен е 24-годишник со македонско потекло, кој се обидел да произведе домашна бомба и да набави оружје преку интернет.

Пријавено е дека ова лице е соучесник со двајца осомничени со турски потекло и нивната возраст е на 21 и 22 години.

Германскиот обвинител рече дека овие осомничени „неверојатно со подготвување на терористички напад имале намера да убијат“.Можеби ќе ве интересира

Активистката Грета се извини за изјавата дека политичарите треба да бидат „турнати до ѕид“

Активистката Грета се извини за изјавата дека политичарите треба да бидат „турнати до ѕид“

(ФОТО) Аеродром во Литванија ја откри елката: Украсите кријат неверојатна порака

(ФОТО) Аеродром во Литванија ја откри елката: Украсите кријат неверојатна порака

Унгарија сака да ја напушти ЕУ?

Унгарија сака да ја напушти ЕУ?

ЕУ подари 250 камили на африканска држава

ЕУ подари 250 камили на африканска држава

(ВИДЕО) На остров колку две фудбалски игралишта живеат 1.200 жители

(ВИДЕО) На остров колку две фудбалски игралишта живеат 1.200 жители

(ВИДЕО) ИДЕНТИФИКУВАНА ПРВАТА ЖРТВА ОД ВУЛКАНОТ НА СМРТТА: Нејзината сестра и татко се борат за живот

(ВИДЕО) ИДЕНТИФИКУВАНА ПРВАТА ЖРТВА ОД ВУЛКАНОТ НА СМРТТА: Нејзината сестра и татко се борат за живот

Доколку го знаеја ова, туристите ќе се спасеа од вулканот на Нов Зеланд

Доколку го знаеја ова, туристите ќе се спасеа од вулканот на Нов Зеланд

(ВИДЕО+ФОТО) ВЕТЕРОТ НОСЕШЕ ПОКРИВИ: Една жртва и повеќе повредени во Франција

(ВИДЕО+ФОТО) ВЕТЕРОТ НОСЕШЕ ПОКРИВИ: Една жртва и повеќе повредени во Франција

Нова нуклеарна проба е направена во Северна Кореја

Нова нуклеарна проба е направена во Северна Кореја