28 Јануари, 2020
0.0178

Убиецот од болницата во Острава се самоуби пред да го фати полицијата

Објавено во: Свет 10 Декември, 2019

Напаѓачот кој утрово уби шест лица во чекалната на Универзитетската болница во чешкиот град Острава и повреди уште тројца други се самоуби пред полицијата непосребо да го уапси.

По помалку од четири часа, полицијата го пронајде возилото што го управуваше. Кога полицискиот хеликоптер бил над автомобилот, имало истрел. Четириесет и двегодишен маж си пукал во главата.

Меѓу жртвите имало четворица мажи и две жени, сите пациенти, од болницата. Пукањето се случи рано наутро во чекалната на клиниката за трауматологија во зградата на здравствениот центар. Според неименуван сведок од болницата, напаѓачот најпрво ги исфрлил децата надвор од чекалната, а потоа ги застрелал возрасните.

Сторителот пукал одблизу, нишанејќи кон главите и вратот на жртвите. Директорот на болницата Хаврлант го активирал системот за итни случаи и објектот бил затворен неколку часа, кога вработените останале во одделенијата и не смееле да заминат.

Патролата пристигна за четири минути, но сторителот ја напуштил болницата пред или за време на пристигнувањето на полицијата. 

Можеби ќе ве интересира

ИМА ПОВРЕДЕНИ: Нападната американската амбасада во Ирак

ИМА ПОВРЕДЕНИ: Нападната американската амбасада во Ирак

(ФОТО+ВИДЕО) Луѓе изгореа во пожар што „проголта“ најмалку 35 бродови

(ФОТО+ВИДЕО) Луѓе изгореа во пожар што „проголта“ најмалку 35 бродови

(ВИДЕО) ПЕКИНГ ЗА МИГ ЗАМРЕ: Поради коронавирусот нема луѓе на улиците

(ВИДЕО) ПЕКИНГ ЗА МИГ ЗАМРЕ: Поради коронавирусот нема луѓе на улиците

Силен земјотрес го стресе јужен Иран

Силен земјотрес го стресе јужен Иран

Меркел притиска: Ги сакам Северна Македонија и Албанија во ЕУ

Меркел притиска: Ги сакам Северна Македонија и Албанија во ЕУ

Нова трагедија: Се урна патнички авион со над 80 патници

Нова трагедија: Се урна патнички авион со над 80 патници

(ВИДЕО) Идентификувани сите жртви во трагичната несреќа со Коби Брајант

(ВИДЕО) Идентификувани сите жртви во трагичната несреќа со Коби Брајант

(ФОТО) Уште едно спортско семејство загина во хеликоптерот на Коби

(ФОТО) Уште едно спортско семејство загина во хеликоптерот на Коби

„ТОА ШТО ЛУЃЕТО ГО ГЛЕДААТ НА ТЕРЕН...ТОА НЕ СУМ ЈАС“ - Зборови на Коби кои одѕвонуваат ширум планетата

„ТОА ШТО ЛУЃЕТО ГО ГЛЕДААТ НА ТЕРЕН...ТОА НЕ СУМ ЈАС“ - Зборови на Коби кои одѕвонуваат ширум планетата