06 Декември, 2022
0.0254

УЧЕНИЦИТЕ МОЖАТ ДА ЗАВРШАТ И ВО ЗАТВОР - двајца од насилниците од Трстеник се полнолетни, дали ќе се спасат само со бркање

Објавено во: Балкан 24 Ноември, 2022

Добивај вести на Viber

Учениците на Техничкото училиште од Трстеник, кои на почетокот на месецов физички ја нападнаа наставничката за време на настава, ќе бидат избркани од училиштето. Предлогот на Наставничкиот совет беше усвоен вчера, но сега прашање е дали ќе се соочат со какви било подрастични казни пропишани со закон.

Наставничкиот совет вчера едногласно дал предлог да се избркаат двајца ученици од ова училиште кои ја малтретирале наставничката, додека третиот, на еден ден пред седницата поднел барање и самиот се отпишал од училиштето, беше вчера официјално соопштено од Техничкото училиште. Конечната одлука треба да ја донесе директорот на училиштето.

Исфрлањето, односно најстрогата казна што може да ја изрече училиштето, во случајот од Трстеник не мора да биде единствена, и тоа е реално сценарио, ако се земе предвид дека виновниците сториле тешко кривично дело казниво со закон, а двајца од нив се полнолетни. 

За потсетување, извештајот за инцидентот во Техничкото училиште во Трстеник на 9 ноември пристигна во Вишото јавно обвинителство во Крушевац вчера. Во ова обвинителство наведуваат дека добиле пријава од Полициската станица во Трстеник во врска со инцидентот во кој беше повредена наставничката по англиски јазик.

- Во Вишото јавно обвинителство Куршевац е оформен предмет и истиот е земен на итна постапка - изјави д-р Братислав Петровиќ, јавен обвинител, додавајќи дека се прибираат потребните информации и податоци.

„Можни казни до еден милион динари“

Како што објаснува за „Блиц“ претседателот на Форумот на средните стручни училишта, Милорад Антиќ, по ваков инцидент секако се можни парични и затворски казни, но може да помине и без нив.

-Учениците кои физички го нападнаа својот професор повеќе не се деца, тие се веќе возрасни. Двајца од нив се полнолетни, еден од нив е само малолетник, односно има 17 години, но, секако, сите можат да одговараат пред Законот кога станува збор за вакви дела - рече претседателот на Форумот.

Професорот има право да поднесе тужба или кривична пријава против студентот за, како што истакнува претседателот Антиќ, повреда на честа, за нанесување душевна болка и за претрпување страв.

- Казните во вакви ситуации се претежно парични, но можни се и затворски казни. Но, често се случува насилниците од училиштата да „удираат по џебот“ со казни до 500.000 динари, па и милион. Се зависи од тоа како судот ќе процени – објаснува Антиќ.

Кој може да поднесе тужба?

Покрај професорот кој е најповреден во овој случај, според Законот, тужба против учениците од Техничкото училиште може да поднесе и самото училиште, вели Антиќ и објаснува каква е процедурата во тој случај.

- Училиштето може да го пријави случајот во полиција, која потоа го пријавува случајот до Јавното обвинителство кое потоа може да поведе постапка, додека училиштето може директно да се обрати и до Јавното обвинителство или до Судот за прекршоци. Потоа, доколку се утврди дека кривичното дело е сторено намерно и намерно, казните што ги споменав - парични или затворски казни - ги пропишува претседателот на Форумот.

Како што предвидува Антиќ, иако најпаметно би било професорката која доживеала физичко малтретирање од своите студенти да тужи и да ја задоволи правдата што е можно поскоро, тоа најверојатно нема да се случи.

- Во овој случај, се чини малку веројатно дека професорот ќе покрене некаква тужба. И во минатото, во слични инциденти во српските училишта, не се случувало учениците да добијат построги или други казни освен оние што им ги одредува училиштето. Веројатно така ќе биде и на овој најнов настан - заклучува Милорад Антиќ.

„Сакам да бидам последната жртва“

Како што изјави вчера за „Блиц“ професорката Стевановиќ, ова е само почеток на тепачката, а се уште ништо не е готово.

- Не е крајот, сега треба да одам на судење според обвинението на јавниот обвинител. Сепак, се надевам и сигурна сум дека ова ќе послужи како пример што не треба да се прави за сите деца и дека ова ќе биде лекција за нив. Сакам да бидам последна жртва на таков напад - вели професорката и додава дека е свесна дека нејзиниот случај не е единствениот и дека се надева дека тоа ќе биде од помош и за сите нејзини колеги.

За потсетување, речиси цела Србија дозна за инцидентот во Трстеник што се случи на 9 ноември, врз основа на видеото што еден од учениците го снимил за време на наставата, а друг го споделил на социјалните мрежи, на кој се гледа како трет ученик ја влече наставничката фотелја. кој потоа паѓа на подот.

Извор: Блиц.рс

Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

Кога Хрватска ќе игра во четврт финалето на Светското првенство?

Кога Хрватска ќе игра во четврт финалето на Светското првенство?

Дали професорката од Трстеник доби извинување од учениците кои ја исмеваа?

Дали професорката од Трстеник доби извинување од учениците кои ја исмеваа?

БРНАБИЌ: Ембаргото на руската нафта ќе влијае на економијата, ама Србија е енергетски стабилна земја

БРНАБИЌ: Ембаргото на руската нафта ќе влијае на економијата, ама Србија е енергетски стабилна земја

ЗАПОЧНУВА ШОПИНГ ЛУДИЛОТО - Хрватите очекуваат дека ќе го надминат минатогодишниот рекорд

ЗАПОЧНУВА ШОПИНГ ЛУДИЛОТО - Хрватите очекуваат дека ќе го надминат минатогодишниот рекорд

Маркетите ангажираат обезбедување поради кражба на храна - се краде се, од путер до кроасани

Маркетите ангажираат обезбедување поради кражба на храна - се краде се, од путер до кроасани

ТАТО, НЕ МОЖАМ ДА ГО ИЗДРЖАМ ОВА - Се огласи таткото на ученикот од Трстеник кој се обиде да се самоубие

ТАТО, НЕ МОЖАМ ДА ГО ИЗДРЖАМ ОВА - Се огласи таткото на ученикот од Трстеник кој се обиде да се самоубие

Рама: Катастрофално за тебе и Србија ако не дојдеш на Самитот

Рама: Катастрофално за тебе и Србија ако не дојдеш на Самитот

Хрватска со иста судбината како Германија и Австрија - Пред пет години не можевме да го замислиме ова

Хрватска со иста судбината како Германија и Австрија - Пред пет години не можевме да го замислиме ова

Бугарски министер му се закани на холандскиот премиер: Руте да внимава што зборува

Бугарски министер му се закани на холандскиот премиер: Руте да внимава што зборува