26 Април, 2019
0.0241

Удар на циклон создаде езеро

Објавено во: Свет 21 Март, 2019

Циклонот Идаи во Мозамбик создаде езеро. 

Снимките од Европската вселенска агенција покажаа дека останало огромно езеро со димензии 125 со 25 километри, на местото кадешто претходно имало села и фарми. Претседателот Филипе Нјуси претходно изјави дека се верува дека може да има повеќе од 1.000 загинати.

Новите сателитски снимки од пристанишниот град Беира во Мозамбик ги открија вистинските размери на поплавите предизвикани од циклонот Идаи, кој го погоди јужниот дел на Африка пред неколку дена.

Голем број луѓе во и околу Беира кои побараа засолниште на покриви и дрвја сѐ уште чекаат некој да ги спаси. 

„Нашата најголема битка е со времето. Досега се спасени повеќе од 3.000 луѓе“, изјави министерот за животна средина, Селсо Кореја.

Идаи удри во Беира со ветрови од 170 километри на час, пред да продолжи кон Зимбабве и Малави, при што беа погодени милиони луѓе. Досега има 380 загинати, од кои 217 се во Мозамбик.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Неверојатно суштество снимено во длабочините на Индискиот Океан

(ВИДЕО) Неверојатно суштество снимено во длабочините на Индискиот Океан

Единствените безбедни места во случај на нуклеарна војна

Единствените безбедни места во случај на нуклеарна војна

Официјално: Бројот на загинати во нападите на Шри Ланка е 253, а не 359 лица

Официјално: Бројот на загинати во нападите на Шри Ланка е 253, а не 359 лица

Ким го напуштил Владивосток четири часа порано

Ким го напуштил Владивосток четири часа порано

Опозицијата во Франција не ги одобрува реформите на Макрон

Опозицијата во Франција не ги одобрува реформите на Макрон

(ВИДЕО) Што им подготвија готвачите на Путин и Ким: Севернокорејците со посебни барања

(ВИДЕО) Што им подготвија готвачите на Путин и Ким: Севернокорејците со посебни барања

Десет градови во САД кадешто новиот дом е поефтин од нов автомобил

Десет градови во САД кадешто новиот дом е поефтин од нов автомобил

СЗО: Деца под една година да не седат пред телевизор

СЗО: Деца под една година да не седат пред телевизор

(ВИДЕО) Браќа милионери дел од терористите на Шри Ланка

(ВИДЕО) Браќа милионери дел од терористите на Шри Ланка