28 Септември, 2022
0.0230

Украина од 1 септември започнува со приватизација

Објавено во: Економија 06 Август, 2022

Добивај вести на Viber

Од 1 септември во Украина по скратена постапка ќе се објавуваат тендери за купување на напуштени државни магацини и погони.

Приватизацијата во Украина беше планирана уште минатата година, но одлуката на владата да ја започне на 1 септември, шест месеци по почетокот на војната, се уште е неочекувана. 

Премиерот Денис Шмигал во четвртокот за време на разговорите со лидерите од регионот објави дека претседателот Володимир Зеленски го поставил спроведувањето на таа задача како приоритет и дека владата и Радата ја одобриле потребната законска рамка.

Во согласност со тие одлуки, лидерите од регионот добија задача на терен да подготват се што е потребно за „мали приватизации“ во селата и градовите, каде што луѓето знаат за објекти кои стојат со години или се користат неефикасно. Сега ќе може да се купат овие простори по фер цени и благодарение на програмите за грантови кои ќе ги мотивираат компаниите и луѓето да отворат работни места. 

Украинските медиуми пишуваат дека на граѓаните на прво место ќе им бидат понудени на продажба напуштени и неискористени работилници, сали и слични објекти.

Силосите досега беа претежно стационирани во источна и централна Украина, а сега сопствениците на магацини во близина на непријателските операции се обидуваат да ги пренесат на запад и понатаму во странство.

Шмигал посочи дека приватизацијата се однесува особено на земјоделството, а постапката ќе се скрати од 100 на 25 дена. Барањата ќе може да се поднесуваат по електронски пат. Според премиерот, на почетокот на септември, според распоредот, ќе бидат објавени тендери за складишни силоси за жито, а на тендерите ќе можат да учествуваат и операторите со оглед на моменталниот недостиг на капацитет. 

До крајот на мај, Украина изгуби речиси 13 милиони тони капацитет за складирање жито: дел од нив беше уништен во војната, а дел остана на територијата што сега ја држат Донбас и руските сили.

Во Украина нема забрана за приватизација за време на војната, но по рускиот напад на Украина, приватизацијата беше блокирана бидејќи не работеа регистрите и нотарите, а Антимонополскиот комитет не издаваше лиценци. На крајот на јули, Врховниот совет за труд усвои закон со кој се деблокира приватизацијата и се ажурираат нејзините процедури. 


Можеби ќе ве интересира

АКО НЕ СЕ ОБЕЗБЕДИ ГАС ОД СРБИЈА, ТОПЛАНИТЕ ЌЕ РАБОТАТ НА МАЗУТ - советникот на Владата за енергетика ветува парно за скопјани на 15 октомври

АКО НЕ СЕ ОБЕЗБЕДИ ГАС ОД СРБИЈА, ТОПЛАНИТЕ ЌЕ РАБОТАТ НА МАЗУТ - советникот на Владата за енергетика ветува парно за скопјани на 15 октомври

Генерали Инвестментс: Внимателно, неизвесноста и нестабилноста на пазарите се високи

Генерали Инвестментс: Внимателно, неизвесноста и нестабилноста на пазарите се високи

Францускиот амбасадор во официјална работна посета на „Алкалоид“

Францускиот амбасадор во официјална работна посета на „Алкалоид“

Владата ќе набавува централа што ќе произведува струја од дизел

Владата ќе набавува централа што ќе произведува струја од дизел

ВМРО-ДПМНЕ со предлог за законски измени: Комуналните претпријатија, училиштата и болниците не смеат да плаќаат струја на слободен пазар

ВМРО-ДПМНЕ со предлог за законски измени: Комуналните претпријатија, училиштата и болниците не смеат да плаќаат струја на слободен пазар

ССМ: ИНСПЕКТОРИ ВО КОНТРОЛА НА ВОДОВОД И КАНАЛИЗАЦИЈА, стотина фамилии без егзистенција

ССМ: ИНСПЕКТОРИ ВО КОНТРОЛА НА ВОДОВОД И КАНАЛИЗАЦИЈА, стотина фамилии без егзистенција

Владиниот советник Виктор Андонов открива: Гасот ќе го купиме од Србија

Владиниот советник Виктор Андонов открива: Гасот ќе го купиме од Србија

Зошто Путин сака да го разнесе Северен тек?

Зошто Путин сака да го разнесе Северен тек?

Мапирање на ИТ индустријата во Македонија: Кој е најпопуларен програмски јазик?

Мапирање на ИТ индустријата во Македонија: Кој е најпопуларен програмски јазик?