20 Јуни, 2021
0.0203

Украинскиот авион соборен поради серија грешки

Објавено во: Свет 13 Јули, 2020

Иранската агенција за цивилно воздухопловство за случајно соборување на украинскиот патнички авион во кој загинаа 176 лица во јануари вината ја префрли на радарот и недостатокот на комуникација помеѓу операторот за противвоздушна одбрана и неговите команданти, пренесе Ројтерс.

Иранската револуционерна гарда собори авион на украинската компанија на 8 јануари, кратко време по полетувањето од аеродромот во Техеран, а Техеран подоцна призна дека силите кои биле на голема готовност за време на тензиите со САД направиле „катастрофална грешка“. .

"Грешката при прилагодување на радарскиот систем предизвика човечка грешка. Операторот заборави да ја прилагоди насоката на радарот, откако се пресели на нова позиција. Ова беше грешка што придонесе за неправилно читање на податоците на радарот", се вели во извештајот на веб-страницата на Организацијата за цивилно воздухопловство. (CAO).

Во извештајот на CAO, објавен во саботата навечер, се вели дека противвоздушниот систем што го таргетирал авионот бил преместен и „не бил пренасочен како што треба“. Соборувањето на украинскиот авион се случи во време на силна напнатост меѓу Иран и САД.

Иран очекуваше напади од САД во секој момент, откако истрела ракети кон ирачката база во која беа сместени американските сили, одмаздувајќи го убиството на иранскиот воен командант Касем Солејмани во американскиот напад со беспилотни летала во Багдад на 3-ти јануари.

„Неуспехот се случи по преместувањето на една од противвоздушните единици на Техеран ... Тоа се случи како резултат на човечка грешка“, се вели во извештајот на САО, додавајќи дека авионот бил детектиран како мета што се приближува до Техеран.


Можеби ќе ве интересира

Пожар во Полска „проголта“ десетици куќи и уништи 30 згради

Пожар во Полска „проголта“ десетици куќи и уништи 30 згради

(ФОТО+ВИДЕО) ВАКВО НЕШТО НА КРИМ НЕ СЕ СЛУЧИЛО 100 ГОДИНИ: Eден човек загина во поплави, а 24 се повредени

(ФОТО+ВИДЕО) ВАКВО НЕШТО НА КРИМ НЕ СЕ СЛУЧИЛО 100 ГОДИНИ: Eден човек загина во поплави, а 24 се повредени

Кулминираше гневот во Бразил, протести во 44 градови поради бавната набавка на вакцини

Кулминираше гневот во Бразил, протести во 44 градови поради бавната набавка на вакцини

Ги блокираат телефоните на тие што не сакаат да се вакцинираат

Ги блокираат телефоните на тие што не сакаат да се вакцинираат

ИНДИСКИОТ СОЈ ЗЕМА ЗАМАВ: Британија за еден ден има над 10.000 заразени

ИНДИСКИОТ СОЈ ЗЕМА ЗАМАВ: Британија за еден ден има над 10.000 заразени

Самохрана мајка загина на работа oткако ја здроби голема машина

Самохрана мајка загина на работа oткако ја здроби голема машина

Една година боледуваше од коронавирусот и почина

Една година боледуваше од коронавирусот и почина

Што треба да знаеме за индискиот сој на коронавирусот?

Што треба да знаеме за индискиот сој на коронавирусот?

Мечка во град нападна тројца мажи и една постара жена

Мечка во град нападна тројца мажи и една постара жена