20 Март, 2023
0.0236

УКРАИНСКИОТ ГРАД СТАНА КЛАНИЦА: Не паднаа само Русите во Бахмутовата замка-Ова е нивната тактика - сурово и неморално

Објавено во: Свет 17 Март, 2023

Добивај вести на Viber

Украина повлече линија низ целата земја, а таа линија е Бахмут. Тоа е град за кој малкумина велат дека е стратешки важен, но за кој веќе десетици илјади загинаа во битка. Започна пред повеќе од седум месеци и е најдолгата битка досега во војната.

Две бригади на украинската армија кои го бранеа јужното крило на градот му дадоа на Би-Би-Си пристап до нивните позиции минатата недела додека продолжија жестоките борби во и околу Бахмут. Војниците поминаа месеци соочувајќи се со редовните руски воени сили и со затворениците регрутирани од приватната воена група на Вагнер, кои масовно ги нападнаа нивните ровови. Војниците велат дека руските загуби се многу поголеми од нивните, но непријателот користи нови техники за да се обиде да го освои градот и околните села, пишува Би-Би-Си.

Украинските сили се побројни и слабо вооружени, но на ридот на југ се наоѓа противтенковска група од 3-та независна нападна бригада. 3 Бура - како што се нарекуваат - се непопустливи. „Тие ископаа ровови длабоко во земјата. Дрвените греди што го потпираат покривот се тресат додека руската артилерија удира во близина, а полските глувци се вртат по штиците. Стар полски телефон стои во дрвениот агол; тоа се услови кои дури и нивните дедовци лесно би ги препознале “, пишува тој. BBC. „Не можат да стигнат до нас, можеме да видиме километар во сите правци. Можеме да го погодиме непријателот со се што имаме“, вели брадестиот 26-годишен војник, наречен Патуљак, покажувајќи ги руските позиции.

Градот е кланица

Ниту руската ниту украинската војска не објавуваат официјални жртви во Бахмут или на друго место, но главно напуштениот град стана кланица. Во еднонеделната битка за градот, четата на Патулик се соочи со регрутирани затвореници од руската група Вагнер: „Имавме борби на секои два часа. Претпоставувам дека една чета елиминира 50 луѓе дневно“. Во случај на сомнеж, тој посочува дека овие бројки биле потврдени со воздушно извидување: „Пристигнува руско возило, вадат 50 тела, поминува еден ден, повторно вадат 50 тела. Неговата компанија изгубила кусур од таа бројка“. тврди Патуљак.

Украина проценува дека на секој убиен војник Русија губи седум. Претходно оваа недела Русија соопшти дека убила повеќе од 220 украински војници во 24-часовната битка за Бахмут. Ниту еден од овие бројки не може да се потврди независно.

Во интервју за The Wall Street Journal, двајцата заробени Вагнерци објаснуваат дека пред да бидат испратени напред, добиле многу малку обука освен лазење низ шумата во мракот. По шест месеци служба на фронтот, тие беа ослободени - под претпоставка дека преживеале.

Условите се менуваат

Условите долж целиот 1.000 километри источен фронт почнаа да се менуваат. Скривалиштето на Бура на ридот изгледа како пустелија во споредба со околната територија. Раната пролет го претвори претходно тврдото тло во каллив хаос - што може да им поигра на бранителите, пишува Би-Би-Си. За да стигнете таму, треба да ги следите украинските војници пеш. По неколку чекори, чизмите стануваат грутки и тешки од густата земја. Амбуланта на бојното поле несигурно се тетерави, нејзините траги ја ораат земјата и фрлаат земја додека се бори за рамнотежа, се вели во анализата.

Селата овде се во урнатини. Рачно напишаните табли на вратата, главно на руски, објавуваат: „Луѓе живеат овде“, што звучи подеднакво како молба како и најава. Но, улиците се целосно празни, освен напуштените кучиња кои талкаат по урнатините на уништените фарми и куќи.

Во последните два месеци руските сили напредуваат, обидувајќи се да го опколат Бахмут. Командантот на копнените сили на Украина, генералот Олександр Сирски, вели дека неговите војници ќе продолжат да се спротивставуваат: „Секој ден на постојан отпор ни дава драгоцено време да ги намалиме офанзивните способности на непријателот. Но, не само Русите паднаа во замокот на Бахмут. И таму умираат Украинци, севкупно во поголем број.

На ридот, група војници се собраа околу артилериската позиција, а репортерот на Би-Би-Си го прашува Патуљко дали има смисла да се брани мртвиот град, опкружен од непријателот, со оглед на тоа што Украина трпи загуби поради необучени руски затвореници.

"Се прашував дали треба да продолжиме да го браниме Бахмут. Од една страна, ова што се случува сега е ужасно. Нема зборови да се опише. Но алтернативата е да се откажеме од Бахмут и да се преселиме во друга населба. разликата помеѓу одбраната Бахмут или кое било друго село?" одговара украинскиот борец.

Неговиот пријател, моќно граден човек со целосна темна брада по име Холм, се согласува со него: „Тоа не е стратешко прашање за нас овде.Ние сме вистински војници. Но, ова е нашата земја. Потоа можеме да се повлечеме во Часив Јар, и од Часив Јар до Славјанск, а потоа да се повлечеме во Киев. Нека помине година или две, четири или пет - но ние мора да се бориме за секое парче од нашата земја“.

Русите развиваат нови методи

Мажите се борат повеќе од една година и велат дека руските методи се развиваат. „Учат, стануваат попаметни и тоа навистина ме полудува. Испраќаат група од пет идиоти донесени од затвор. Веднаш умираат, но непријателот гледа каде си, се движи и одеднаш те опкружуваат одзади“, изјави Патуљак. Би-Би-Си.

Холм забележува дека Русија сега поефективно користи беспилотни летала вооружени со гранати: „Знаевме како да ги фрлиме и да го налутиме непријателот. Сега тие фрлаат гранати од дронови на нашите позиции“. Пред војната, џуџето ги водеше младите кои пешачеа по Карпатите на западниот раб на земјата. Овде, на источниот украински фронт, тоа сега е далечно сеќавање. Оттогаш бил во многу битки, но ужасот на Бахмут сега е негово секојдневие.

Кога го прашале за армијата на заробеници на Вагнер, тој застанува и вели: „Ќе бидам искрен. Тоа е генијално. Сурова, неморална, но ефикасна тактика. Работеше. И сè уште функционира во Бахамут“. Неколку дена подоцна, репортерот на Би-Би-Си се вратил во истата област, набиен со уште четворица во џип УАЗ од советската ера. На воланот има лого на BMW, вели возачот Олег. Тој зборува малку додека го држи воланот и му е тешко да се концентрира додека автомобилот се мачи низ калта. Автоматскиот оган напред сигнализира дека се приближуваат до 28. механизирана бригада, која е директно спротивна на Русите.

Воениот пејзаж се менува за миг - мажите се повлекле во шумата, рускиот пожар ги оштетил дрвјата. За еден месец дрвјата ќе им обезбедат засолниште. Засега, голите гранки ги изложуваат на поглед на дронови. Во близина започнува размена на оган, а руски гранати погодиле на оддалеченост од околу 500 метри. Но, поранешниот архитект, 48-годишниот Борис, кој сега е капетан во армијата, изгледа не е загрижен, пишува Би-би-си. „Денешната војна е војна со беспилотни летала, но можеме слободно да одиме, бидејќи денес има ветер и дожд, па им пречи на беспилотните летала. Да беше мирно денес, ќе не прелетаа и нашите и непријателските беспилотни летала“, вели Борис.

На враќање, Олег одеднаш го запира џипот. Пред возилото лежи дрон кој излета од курсот. Брзо ги вади батериите и го внесува во автомобилот - се испостави дека е украински. Но, денешната војна не се разликува толку од минатото.

Пред две ноќи 28-та бригада беше нападната од руска пешадија и тенкови. На ископаната артилериска позиција, ладен дожд капе низ покривот на валканиот под. Митралез Максим со заден нишан и цврсти железни тркала е насочен кон голиот пејзаж. „Функционира само кога има голема дремка, тогаш навистина функционира. Затоа го користиме секоја недела“, вели Борис. И така се води битката за Бахмут, бидејќи зимата се претвора во пролет во Европа на 21 век. Оружјето од 19 век сè уште ги коси луѓето во црната украинска земја.

Можеби ќе ве интересира

СРЕДБАТА МЕЃУ ПУТИН И КСИ ПОВАЖНА ОТКОЛКУ ШТО ИЗГЛЕДА - внимателно ќе се разгледа кинескиот план за мир во Украина

СРЕДБАТА МЕЃУ ПУТИН И КСИ ПОВАЖНА ОТКОЛКУ ШТО ИЗГЛЕДА - внимателно ќе се разгледа кинескиот план за мир во Украина

ПОГЛЕДНЕТЕ МУ ЈА РАКАТА, ПУТИН МОЖЕБИ ПРАТИЛ ДВОЈНИК ВО МАРИУПОЛ - еве што забележа професор од Оксфорд

ПОГЛЕДНЕТЕ МУ ЈА РАКАТА, ПУТИН МОЖЕБИ ПРАТИЛ ДВОЈНИК ВО МАРИУПОЛ - еве што забележа професор од Оксфорд

Која европска земја не сака да прати оружје во Украина?

Која европска земја не сака да прати оружје во Украина?

Израелски министер од Париз порача дека Палестинците не постојат

Израелски министер од Париз порача дека Палестинците не постојат

Потона рејтингот на Макрон

Потона рејтингот на Макрон

Полски амбасадор: Русија граба територии и деца, ако Украина не се одбрани, Полска ќе мора да влезе во војната

Полски амбасадор: Русија граба територии и деца, ако Украина не се одбрани, Полска ќе мора да влезе во војната

„ОВА Е ЛАГА, ОВА Е САМО ШОУ“: При посетата на Мариупол, Путин „слушна“ и забелешки (ВИДЕО)

„ОВА Е ЛАГА, ОВА Е САМО ШОУ“: При посетата на Мариупол, Путин „слушна“ и забелешки (ВИДЕО)

ЌЕ ДОБИЕ ЛИ РУСИЈА ПОНУДА КОЈА НЕ СЕ ОДБИВА: Кси Џинпинг во посета

ЌЕ ДОБИЕ ЛИ РУСИЈА ПОНУДА КОЈА НЕ СЕ ОДБИВА: Кси Џинпинг во посета

ЈА ИМА ЛИ МАКЕДОНИЈА НА ЛИСТАТА НАЈСРЕЌНИ ЗЕМЈИ? Еве што вели овогодинешниот извештај и кои се најсреќните земји за живеење

ЈА ИМА ЛИ МАКЕДОНИЈА НА ЛИСТАТА НАЈСРЕЌНИ ЗЕМЈИ? Еве што вели овогодинешниот извештај и кои се најсреќните земји за живеење