15 Октомври, 2018
0.3077
    ALK 7932.53    -0.84%     AUMK 1700    -5.82%     CEVI 1000    0%     FERS 60000    0%     GRNT 791    -1.12%     KJUBI 1460    -2.99%     KMB 4997.73    -0.37%     MPT 45296.92    -2.59%     OHB 6283.55    -1.05%     OKTA 4506.4    2.42%     RMDEN13 97.2    0.21%     RMDEN16 96    -0.31%     RZLV 60    1.69%     SBT 2250    -2.64%     SIL 70    0%     STB 1093.06    -0.63%     STBP 1080    -10%     TEL 280    0%     TKVS 4950    -7.48%     TTK 1120.81    -2.63%     USJE 23000    -0.37%

УНДП ја започнува изградбата на новата градинка во Шуто Оризари

Објавено во: Мои пари 10 Август, 2018

Со симболично поставување на камен темелник за новата градинка „8ми Април“, Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП) ја започна изградбата на новиот објект во вредност од 700.000 долари. Во изминатиот период, УНДП ги заврши подготвителните работи од проектот, како обезбедување на сите дозволи од релеватните институции, рушење на старата опожарена зграда, расчистување на теренот и обезбедување на услови за почеток на градежните работи.

„Презадоволни сме што имавме можност да се вклучиме и да помогнеме во овој многу важен проект за заедницата каде што децата се соочуваат со реален ризик да бидат изоставени во образовните достигнувања и животните можности уште од најмала возраст.“  - истакна Амбасадорот на Кралството Норвешка, Арне Санс Бјорнштанд.

„Наша цел е исполнување на начелото „повторно да се изгради подобро“ – објаснува Луиза Винтон, постојана претставничка на УНДП. „Ја трансформираме катастрофата во можност, со тоа што го прошируваме капацитетот за згрижување на деца, со енергетско – ефикасните елементи ги намалуваме оперативните трошоци, но и овозможуваме услови за престој за деца со попречености кои сега ќе имаат шанса да поминуваат повеќе време со своите врсници. “

Проектот го реализира Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП) во партнерство со Министерството за труд и социјална политика и Општина Шуто Оризари.

Секое дете е важно и овозможување на услови за подобар раст и развој на сите деца е врвен приоритет на оваа Влада. Нашата цел е континуирано да ги зголемуваме просторните капацитети на детските градинки во земјава, но и да го подобриме квалитетот на програмите и да вклучиме што поголем број деца кои досега немаа можност да посетуваат градинка. Досега се отворени 11 нови објекти,а до крајот на 2018 година е предвидено отворање на дополнителни 8.  Работиме и на јакнење на кадровските капацитети, односно од 1.01. 2018 година Министерството обезбеди финансиска согласност за вработување на  789 лица на неопределно време и и 50 вработување на определно време во градинките.“ – изјави Министерката Мила Царовска. 

На дизајнот на новиот објект – кој треба да симболизира нов почеток -  работеше широка палета на експерти, претставици на општината, како и жители на општината.  Идејата беше со овој интерактивен пристап успешно да се одговори на очекувањата од заедницата, но во исто време решението да биде во согласност со современите градежни трендови.

„Презадоволни сме од поддршката норвешката влада, која секако ќе обезбеди подобра социјална инклузија на Ромите во локалната заедница“– потенцираше Курто Дудуш, градоначалник на Општина Шуто Оризари.

Старата градинка, единствениот објект од таков вид во општината со 22.000 жители, беше целосно опожарена минатата година, со што околу 200 деца од претшколска возраст се уште се згрижени во импровизирани услови во општинското средно училиште, а околу 100 деца од улица привремено се сместени во субстандарни услови во дел од амбулантата во општината.

Планирано е изградбата да биде финализирана до март, 2019 година. Средставата на изградба на новата градинка „8ми Април“ се обезбедени од владата на Кралството Новешка.


Можеби ќе ве интересира

Прекини и санирани дефекти

Прекини и санирани дефекти

ГОЛЕМА НАГРАДНА ИГРА НА ПЕКАБЕСКО: „ПЕКАБЕТА ЗА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО“

ГОЛЕМА НАГРАДНА ИГРА НА ПЕКАБЕСКО: „ПЕКАБЕТА ЗА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО“

Повеќе од 30 говорници од 9 држави ќе учествуваат на првата Конференција за е-трговија во Македонија

Повеќе од 30 говорници од 9 држави ќе учествуваат на првата Конференција за е-трговија во Македонија

Преку азбуката влезете во светот на Биби

Преку азбуката влезете во светот на Биби

Понеделникот е резервиран за сите што ја чекаат новата „Фчерашни новости“ на „Јутјуб“

Понеделникот е резервиран за сите што ја чекаат новата „Фчерашни новости“ на „Јутјуб“

Уличен дефект остави без вода корисници од ул.Његошева

Уличен дефект остави без вода корисници од ул.Његошева

ВО СКОПЈЕ ДОАЃААТ НАЈДОБРИТЕ МАРКЕТИНГ ГОВОРНИЦИ

ВО СКОПЈЕ ДОАЃААТ НАЈДОБРИТЕ МАРКЕТИНГ ГОВОРНИЦИ

МЕЃУНАРОДЕН КОЊИЧКИ ТУРНИР “СКОПЈЕ 2018“ МЕМОРИЈАЛЕН КУП “Д-Р ЈОСИФ НАУМОВСКИ“

МЕЃУНАРОДЕН КОЊИЧКИ ТУРНИР “СКОПЈЕ 2018“ МЕМОРИЈАЛЕН КУП “Д-Р ЈОСИФ НАУМОВСКИ“

Европските аквизиции во доменот на челик на Либерти ќе го удвојат глобалниот производен капацитет на Групацијата

Европските аквизиции во доменот на челик на Либерти ќе го удвојат глобалниот производен капацитет на Групацијата