09 Август, 2020
0.0171

УНЕСКО, Грција и Русија се побунија за Аја Софија

Објавено во: Балкан 10 Јули, 2020

Стигнаа првите реакции за  одлуката за пренамената на Аја Софија во Истанбул од музеј во џамија.

УНЕСКО жали поради одлуката на турските власти за промената на статусот на Света Софија, изјави директорката на Oрганизацијата за oбразование, наука и култура на Обединети нации, Одре Азуле.

Таа истакна дека Света Софија како дел од Истанбул има силна симбиличка, историска и универзална вредност.

Турскиот претседател Реџепт Таип Ердоган денеска го потпиша декретот откако судот претходно ја поништи одлуката на Советот на министри од 24 ноември 1934 година за пренамена на Аја Софија од џамија во музеј. Ердоган повика на оваа промена за време на минатогодишниот предизборен митинг.

„Навистина е срамота што не се слушна загриженоста на Руската православна црква и другите православни цркви. Оваа одлука, за жал, не е насочена кон усогласување на постојните разлики, туку напротив, може да доведе до уште поголеми поделби, како што порача и патријарх Кирил во својата изјава на 6 јули“, реагираше Руската православна црква.

Грчката министерка за култура Лина Мендони изјави дека денешната одлука е отворена провокација кон целиот цивилизиран свет, кој ја признава уникатната вредност и универзалноста на споменикот. 

Вели дека никој не се обидува да се меша во внатрешните прашања на Турција, но Аја Софија, која се наоѓа на турска територија е споменик на човештвото, независно од религијата и додаде дека Ердоган ја враќа земјата шест векови назад и „избира културна изолација за земјата“.

Аја Софија беше најголемата христијанска црква, изградена во шести век од Византијците, а во џамија беше претворена по османлиското освојување на Цариград, денешен Истанбул, во 1453 година. Статусот од верски објект во музеј беше променет со указ во 1934 година од тогашниот турски претседател Мустафа Кемал Ататурк.

Можеби ќе ве интересира

ЗА СТАРТ НА УЧЕБНАТА ГОДИНА РАЗМИСЛУВА И СРБИЈА: Одлуката се чека в понеделник, но се снимаат и часови за евентуална онлајн настава

ЗА СТАРТ НА УЧЕБНАТА ГОДИНА РАЗМИСЛУВА И СРБИЈА: Одлуката се чека в понеделник, но се снимаат и часови за евентуална онлајн настава

ВРЕДИ ПОВЕЌЕ ОД ДВА МИЛИОНИ ЕВРА - Во Словенија откриена плантажа со марихуана

ВРЕДИ ПОВЕЌЕ ОД ДВА МИЛИОНИ ЕВРА - Во Словенија откриена плантажа со марихуана

СТРАВИЧНА СЦЕНА НА ТРЕНИНГ - Прва информација од што починал младиот кошаркар Оџо

СТРАВИЧНА СЦЕНА НА ТРЕНИНГ - Прва информација од што починал младиот кошаркар Оџо

(ВИДЕО) ВОЗ ИЗЛЕТА ОД ШИНИТЕ - паднала карпа на пругата

(ВИДЕО) ВОЗ ИЗЛЕТА ОД ШИНИТЕ - паднала карпа на пругата

ГРЦИЈА ВОВЕДЕ ДОПОЛНИТЕЛНИ РЕСТРИКЦИИ: Нема влегување на Eвзони од 23 до 7 часот

ГРЦИЈА ВОВЕДЕ ДОПОЛНИТЕЛНИ РЕСТРИКЦИИ: Нема влегување на Eвзони од 23 до 7 часот

ЦРНА ГОРА ПОВТОРНО НЕ ЈА СТАВИ МАКЕДОНИЈА НА СПИСОКОТ: Листата ја прошири уште за 10 земји

ЦРНА ГОРА ПОВТОРНО НЕ ЈА СТАВИ МАКЕДОНИЈА НА СПИСОКОТ: Листата ја прошири уште за 10 земји

На 52 години почина Исидора Бјелица

На 52 години почина Исидора Бјелица

(ФОТО И ВИДЕО) ПОПЛАВИ, ОШТЕТЕНИ КУЌИ И ВОЗИЛА - страшно невреме во Хрватска

(ФОТО И ВИДЕО) ПОПЛАВИ, ОШТЕТЕНИ КУЌИ И ВОЗИЛА - страшно невреме во Хрватска

(ВИДЕО) Ветер во Хрватска корнеше дрвја и носеше покриви

(ВИДЕО) Ветер во Хрватска корнеше дрвја и носеше покриви