26 Септември, 2021
0.0178

УНЕСКО критикува за Аја Софија, турските власти не ги прифаќаат забелешките

Објавено во: Балкан 25 Јули, 2021

Турските власти ги отфрлија критиките на УНЕСКО за Аја Софија.

Властите во Турција ја отфрлија вчера загриженоста која ја изрази Комитетот за светско наследство на Организацијата на ОН за образование, култура и наука УНЕСКО поради претворањето на историскиот објект – истанбулската црква Света Софија во џамија Аја Софија. Тие нотираат дека одлуката е „пристрасна и политички мотивирана“.

Турското Министерство за надворешни работи соопшти дека ги отфрла оценките на комитетот оценувајќи ги како полни со „предрасуди и пристрасност“ и дека се политички мотивирани. Го обвинија УНЕСКО за кршење на суверенитетот на Турција.

Црквата Света Софија е изградена во 537 година, а во џамија е претворена во 1453 година, веднаш откако трупите на султанот Мехмед Освојувачот го разурнале, зазеле и ограбиле Константинопол, денешен Истанбул.

Пет века подоцна, во 1935 година, за време на проевропската реформа на Турција предводена од Ататурк, била претворена во музеј. Аја Софија е на Списокот на светско културно наследство на Унеско. Одлуката за претворање на Аја Софија во џамија во јули 2020 година предизвика критики низ светот.

Можеби ќе ве интересира

АЛБАНИЈА ЗАГРИЖЕНА СИТУАЦИЈАТА НА СЕВЕРОТ НА КОСОВО: Прелетувањето на авионите и распоредувањето вооружени сили провоцира немири

АЛБАНИЈА ЗАГРИЖЕНА СИТУАЦИЈАТА НА СЕВЕРОТ НА КОСОВО: Прелетувањето на авионите и распоредувањето вооружени сили провоцира немири

М70 И КУРШУМ ВО ГЛАВАТА, СИТЕ ТРЕБА ДА ВЕ УБИЈАТ: Со говор на омраза и гнев, Србин бркаше мигранти од автобус

М70 И КУРШУМ ВО ГЛАВАТА, СИТЕ ТРЕБА ДА ВЕ УБИЈАТ: Со говор на омраза и гнев, Србин бркаше мигранти од автобус

ГОЛЕМА ПОПЛАВА ВО ЗАГРЕБ: Поплавени подруми, штета во многу домаќинства, уништени и просториите на ФК Трешњавка

ГОЛЕМА ПОПЛАВА ВО ЗАГРЕБ: Поплавени подруми, штета во многу домаќинства, уништени и просториите на ФК Трешњавка

КОН СО ПОРАКА ДО АНТИВАКСЕРИТЕ: Умреа повеќе од 10.000 луѓе, спасот е вакцината

КОН СО ПОРАКА ДО АНТИВАКСЕРИТЕ: Умреа повеќе од 10.000 луѓе, спасот е вакцината

ХАКЕРСКИ НАПАД НА ДРЖАВНАТА АЛБАНСКА РАДИО-ТЕЛЕВИЗИЈА: Побарано е 300.000 долари за враќање на архивата

ХАКЕРСКИ НАПАД НА ДРЖАВНАТА АЛБАНСКА РАДИО-ТЕЛЕВИЗИЈА: Побарано е 300.000 долари за враќање на архивата

ШВАЈЦАРИЈА ГО ОГРАНИЧУВА ВЛЕЗОТ НА ПАТНИЦИ ОД НЕКОЛКУ ЗЕМЈИ ОД РЕГИОНОВ: Нема влез без доказ за вакцина

ШВАЈЦАРИЈА ГО ОГРАНИЧУВА ВЛЕЗОТ НА ПАТНИЦИ ОД НЕКОЛКУ ЗЕМЈИ ОД РЕГИОНОВ: Нема влез без доказ за вакцина

ПРВО БОРБЕНИ АВИОНИ „МИГ-29“, А СЕГА И ТЕНКОВИ: Српската војска се упати кон Јариње, преминот со Косово

ПРВО БОРБЕНИ АВИОНИ „МИГ-29“, А СЕГА И ТЕНКОВИ: Српската војска се упати кон Јариње, преминот со Косово

СЛАТКО ОД ДУЊИ, КАФЕ И ЧАШКА РАКИЈА-РЕЦЕПТ ЗА СИЛЕН ИМУНИТЕТ: Пулмологот Несторовиќ со совет во негов стил

СЛАТКО ОД ДУЊИ, КАФЕ И ЧАШКА РАКИЈА-РЕЦЕПТ ЗА СИЛЕН ИМУНИТЕТ: Пулмологот Несторовиќ со совет во негов стил

КОЈ Е ЧОВЕКОТ ШТО СИ ГИ ЗАДАВИ СОПСТВЕНИТЕ ДЕЦА ВО ЗАГРЕБ: Полицајците шокирани од помодрените тела, до нив биле играчките

КОЈ Е ЧОВЕКОТ ШТО СИ ГИ ЗАДАВИ СОПСТВЕНИТЕ ДЕЦА ВО ЗАГРЕБ: Полицајците шокирани од помодрените тела, до нив биле играчките