23 Февруари, 2020
0.0211

Унгарија го дуплира бројот на војници и праќа припадници во Македонија и Србија

Објавено во: Балкан 16 Јануари, 2020

Унгарија реши да го удвои бројот на војници на границите, како резултат на зголемениот прилив на мигранти, и испрати нов контингент полицајци во Србија и Македонија да и помогнат на граничната полиција на тие земји.

Државниот секретар на унгарското Министерство за одбрана Силард Немет рече од селото Мадарас во близина на границата со Србија дека бројот на војниците ќе биде удвоен „заради зголемен притисок на мигрантите“. Во текот на 2018 година, 390 лица нелегално влегоа во земјата за да го зголемат бројот на 3299 минатата година.

Границата сега ќе ја чуваат околу 500 војници и персоналот за поддршка и ќе бидат во сила „колку што е потребно“.

Контролата на границата со Србија на Тиса беше засилена со ангажманот на мини-ловецот АН 2 Баја.

Во исто време со најавата за зголемување на бројот на трупите на границите на Будимпешта, таа испрати нови контингенти на полициските сили во Србија и Северна Македонија.

15 полицајци беа испратени во Србија и 30 полицајци во Северна Македонија да им помогнат на своите колеги во патролирање на државните граници, спречување нелегални премини и заробување криумчари вклучени во шверц со луѓе.

Телефонски возила, термовизиски фотоапарати и друга опрема за ноќно следење се испратени кај луѓето. Ова е 40-ти контингент на унгарската полиција испратена во Србија и четириесет и петтиот контингент во Македонија.

Во ноември минатата година, беа откриени два тунела на границата меѓу Србија и Унгарија, во близина на селата Асотолом и Чикерија, кои служеа за илегална миграција.

Европската агенција за гранична и крајбрежна стража неодамна извести дека во таканаречениот Балкански пат во 2019 година биле откриени двојно повеќе нелегални гранични премини, во споредба со 2018 година.

Официјални лица од Србија ги потврдуваат податоците за зголемениот број мигранти.


Фото:  Tanjug/AP

Можеби ќе ве интересира

ОВДЕ МОЖЕТЕ ДА КУПИТЕ КУЌА ЗА БАДИЈЛА - еве што треба да исполните

ОВДЕ МОЖЕТЕ ДА КУПИТЕ КУЌА ЗА БАДИЈЛА - еве што треба да исполните

(ФОТО) Сакала преку врзани чаршафи да се симне од трети кат - еве што ја снашло

(ФОТО) Сакала преку врзани чаршафи да се симне од трети кат - еве што ја снашло

СЕ ОГЛАСИ ВЕДРАНА РУДАН ЗА СКАНДАЛОТ - конечно сите знаат која е Јосипа Лисац

СЕ ОГЛАСИ ВЕДРАНА РУДАН ЗА СКАНДАЛОТ - конечно сите знаат која е Јосипа Лисац

СЕ СПОМЕНА ЛУКСУЗНА ВИЛА: Борисов тврди дека нема имот во Барселона

СЕ СПОМЕНА ЛУКСУЗНА ВИЛА: Борисов тврди дека нема имот во Барселона

КРАЈ ЗА БОНДСТИЛ: Американските трупи ќе се повлечат од Косово?

КРАЈ ЗА БОНДСТИЛ: Американските трупи ќе се повлечат од Косово?

Борисов осомничен за наводно перење пари во Шпанија?!

Борисов осомничен за наводно перење пари во Шпанија?!

ИНИЦИЈАТИВА ЗА РЕФЕРЕНДУМ: Ова би значело излез на Бугарија од ЕУ?

ИНИЦИЈАТИВА ЗА РЕФЕРЕНДУМ: Ова би значело излез на Бугарија од ЕУ?

ВЛАДАТА ВО СОФИЈА ОДВОИ ПАРИ: Ќе има и за граѓански организации со бугарска самосвест во Македонија

ВЛАДАТА ВО СОФИЈА ОДВОИ ПАРИ: Ќе има и за граѓански организации со бугарска самосвест во Македонија

По платите, пораснаа и пензиите во Словенија

По платите, пораснаа и пензиите во Словенија