24 Март, 2019
0.2429
    ADIN 691    0%     ALK 8430.59    0.36%     GRNT 826.25    2.01%     KMB 5672.66    -0.24%     MKSD 211    -0.27%     MPOL 389    0%     MTUR 5030    -1.37%     RMDEN17 98    -0.28%     RZLE 18    -14.29%     STB 1180    -1.31%     STIL 112.87    -0.99%     UNI 2300.35    0%

Универзитетот Македонија во Солун го одби барањето на „Виножито“ за изучување македонски јазик

Објавено во: Балкан 13 Март, 2019

Во своето писмо до „Универзитетот на Македонија“, вториот најголем универзитет во Солун, партијата „Виножито“, која ги застапува интересите на етничките Македонци во Грција, бара настава на "македонски јазик" на Одделот за балкански, словенски и ориентални студии.

Ректорот Стелиос Катранидис потврди дека Универзитетот не го прифаќа барањето, сметајќи дека тоа е апсолутно неетичко да и се излегува во пресрет на една политичка партија.

"Луѓето што го напишале писмото не разбираат како функционираат универзитетите. Ние не прифаќаме барања од клубови, партии, агенции за наши образовни програми. Ние наставната програма ја формираме врз основа на научни податоци и академски приоритети ", изјави Катранидис.

"Ние не реагираме на писмото, сметаме дека потегот е неетички, а Министерството за образование и наука предложи да воведеме специфични лекции во учењето на нашите студенти. Барање на партија до универзитет го сметаме за неетичко, "истакна ректорот.

Тој додава дека претставниците на Виножито се обиделе да влијаат преку икуменскиот патријарх за јазикот да биде „протнат“ во наставата како „црковен македонски јазик за македонско малцинство" доколку има отпор од страна на универзитетот.


Можеби ќе ве интересира

Жена од Балканот ги учи Италијанците како се прават тестенини

Жена од Балканот ги учи Италијанците како се прават тестенини

Германски професор се извинува на Србите за НАТО бомбардирањето пред 20 години

Германски професор се извинува на Србите за НАТО бомбардирањето пред 20 години

Грчката полиција уапси македонски државјанин

Грчката полиција уапси македонски државјанин

Министерка за правда на Бугарија си поднесе оставка откако Антикорупциска ја „улови“

Министерка за правда на Бугарија си поднесе оставка откако Антикорупциска ја „улови“

Зголемени безбедносни мерки за „македонската“ порада на 25 март

Зголемени безбедносни мерки за „македонската“ порада на 25 март

БАРАЊЕ ДО АЛБАНИЈА: Да спроведе реален попис на малцинствата

БАРАЊЕ ДО АЛБАНИЈА: Да спроведе реален попис на малцинствата

Вучиќ даде одговор кого ќе помилува

Вучиќ даде одговор кого ќе помилува

За една година 10.000 Хрвати заминале од БиХ

За една година 10.000 Хрвати заминале од БиХ

Каде ќе ја одлежи казната затвор Радован Kaраџиќ?

Каде ќе ја одлежи казната затвор Радован Kaраџиќ?