25 Април, 2018
0.0617

Уапсени момчиња кои фрлале киселина врз луѓе во Лондон

Објавено во: Свет 15 Јули, 2017

Во Лондон денеска се уапсени двајца тинејџери осомничени дека фрлиле киселина во лицето на повеќе луѓе. 

Тие на мопеди, ноќта меѓу четвртокот и петокот, извршија напади во Ислингтон, Хакни и Стоук Њуингтон. Во двата случаи тинејџерите мопедите ги украле од нивните жртви.

Еден очевидец изјави дека ја слушнал жртвата на еден таков напад, кој веројатно работел на испораки, како вреска, а втората жртва доживеа “повреди со трајни последици”. Полицијата испитува дали украдениот мопед е мотив за нападите.

Од 2010 година регистрирани се над 1.800 напади во Лондон во кои биле користени запаливи и други течности, поради што полицијата најави засилена контрола за нивната употреба.

Можеби ќе ве интересира

Како камионџии спасија човек кој сакаше да се самоубие?

Како камионџии спасија човек кој сакаше да се самоубие?

(ВИДЕО) ИМА ПОВРЕДЕНИ: Прозорец испадна откако авион полета

(ВИДЕО) ИМА ПОВРЕДЕНИ: Прозорец испадна откако авион полета

Данецот што ја распарчи новинарката Ким Вол осуден на доживотен затвор

Данецот што ја распарчи новинарката Ким Вол осуден на доживотен затвор

ЕУ ќе дава уште милијарди за Турција да не ги пушта бегалците од Сирија

ЕУ ќе дава уште милијарди за Турција да не ги пушта бегалците од Сирија

Се урна американски Ф-16

Се урна американски Ф-16

(ВИДЕО) Француска романса: Трамп и Макрон во Белата куќа

(ВИДЕО) Француска романса: Трамп и Макрон во Белата куќа

Индиски гуру осуден за силување на малолетно девојче

Индиски гуру осуден за силување на малолетно девојче

Што ќе прави Северна Кореја со нуклеарниот арсенал!?

Што ќе прави Северна Кореја со нуклеарниот арсенал!?

Русите собориле „мали воздушни мети со сомнително потекло“ во Сирија

Русите собориле „мали воздушни мети со сомнително потекло“ во Сирија