16 Јануари, 2021
0.0193

Уште 50 сведоци треба да сведочат за „Титаник“

Објавено во: Македонија 14 Јануари, 2021

За случајот „Титаник“ треба да сведочат уште 50 сведоци на обвинителството. 

Следното рочиште за „Титаник” е закажано за 29 месецов.  Како осомничени за разни кривични дела поврзани со незаконско финансирање на партијата ВМРО-ДПМНЕ и за нарушување на изборните процеси во 2011 и 2013 година се јавуваат 20 лица. Меѓу нив се и поранешните високи функционери на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Јанкуловска, Миле Јанакиевски, Мартин Протуѓер, Илија Димовски и други. Досега се сослушани повеќе од стотина сведоци. Овој случај го отвори СЈО со кое раководеше екс специјалната јавна обвинителка Катица Јанева. 
На поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, пак нема да му се суди за уништувањето на опремата за прислушување, затоа што кривичното дело за кое се гонеше му застари. Станува збор за случајот „Тврдина-Таргет“.


фото МИА

Можеби ќе ве интересира

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Демарш од Бугарија, но и осуди за палењето на бугарското знаме во Вевчани

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Демарш од Бугарија, но и осуди за палењето на бугарското знаме во Вевчани

Родилка од Дебар остана без матка, бубрег и без еден јајник по операција

Родилка од Дебар остана без матка, бубрег и без еден јајник по операција

Охриѓанец организирал веселба дома во време на пандемија

Охриѓанец организирал веселба дома во време на пандемија

Градоначалникот Сашо Јанкоски најостро го осуди палењето на бугарското знаме во Вевчани

Градоначалникот Сашо Јанкоски најостро го осуди палењето на бугарското знаме во Вевчани

Десет починати и 403 нови случаи на ковид-19

Десет починати и 403 нови случаи на ковид-19

Битола има најдебела снежна покривка

Битола има најдебела снежна покривка

Од една до пет години затвор - оформен е предмет, толку му се заканува на лицето што го запали бугарското знаме

Од една до пет години затвор - оформен е предмет, толку му се заканува на лицето што го запали бугарското знаме

Задолжителното пензионирање до 64 години „заглавено“ во Собранието, граѓаните кои сакаат да продолжат револтирани што не смеат да поднесат барања

Задолжителното пензионирање до 64 години „заглавено“ во Собранието, граѓаните кои сакаат да продолжат револтирани што не смеат да поднесат барања

Апасиев вели дека Албанците ќе бидат 28,5 отсто на пописот

Апасиев вели дека Албанците ќе бидат 28,5 отсто на пописот