24 Април, 2019
0.0376

Уште еден сосед се вооружува

Објавено во: Балкан 17 Јануари, 2019

Парламентот во Бугарија го одобри планот на Владата да ги започне преговорите со САД за купување на осум нови борбени авиони Ф-16 кои би ги замениле застарените советски авиони МиГ-29 и би ја подобриле усогласеноста со НАТО стандардите.

Околу 130 пратеници гласаа за планот на централно-десничарската влада, предводена од премиерот Бојко Борисов, додека 84 беа против, обвинувајќи ја владата за кршење на правилата за тендер.

Министерот за одбрана, Красимир Каракачанов кој призна дека американската понуда го надминува буџетот за речиси 175 милиони долари, рече дека преговорите ќе траат околу четири месеци, а прв состанок би требало да се одржи во февруари во Брисел.

Договорот за авионите Ф-16В Блок 70 на Локхид Мартин, ќе биде во вредност од околу 1,05 милијарди долари, што ќе биде најголема воена набавка на Бугарија од падот на комунизмот пред 30 години.

Другите конкуренти биле шведските авиони Грипен на компанијата Сааб и италијанските користени ловци Еурофајтер.

Можеби ќе ве интересира

Шефот на СЗО во Србија: Кој не ги прифаќа вакцините не треба да биде лекар

Шефот на СЗО во Србија: Кој не ги прифаќа вакцините не треба да биде лекар

Платил над 35 милиони долари: Кој е Бугаринот што си го купил највредниот имот во Беверли Хилс

Платил над 35 милиони долари: Кој е Бугаринот што си го купил највредниот имот во Беверли Хилс

Бизнисмен од Бања Лука убиен во заседа: „Ликвидацијата-убиство со потпис на власта“

Бизнисмен од Бања Лука убиен во заседа: „Ликвидацијата-убиство со потпис на власта“

СВИРЕПО ЈА УБИ И ПРИЗНА ВИНА: Три децении затвор за убиецот на бугарската новинарка

СВИРЕПО ЈА УБИ И ПРИЗНА ВИНА: Три децении затвор за убиецот на бугарската новинарка

Позната сумата што владата на Србија ја издвои за помош за Нотр Дам

Позната сумата што владата на Србија ја издвои за помош за Нотр Дам

Грчки медиуми: Нискиот процент на излезност ги одбележа претседателските избори во Северна Македонија

Грчки медиуми: Нискиот процент на излезност ги одбележа претседателските избори во Северна Македонија

СРБИТЕ НАЈДОА РЕШЕНИЕ: Еве како ќе се спасуваат од километарските колони на границите

СРБИТЕ НАЈДОА РЕШЕНИЕ: Еве како ќе се спасуваат од километарските колони на границите

Инвестиција „тешка“ 450 милиони евра: Што ќе градат Србија и РС на Дрина

Инвестиција „тешка“ 450 милиони евра: Што ќе градат Србија и РС на Дрина

Мира Марковиќ погребана: Еве каде ќе почива сопругата на Милошевиќ

Мира Марковиќ погребана: Еве каде ќе почива сопругата на Милошевиќ