27 Септември, 2023
0.0262

УШТЕ ЕДНА ДРАМА НА ВУЧИЌ, неговите „волци“ станаа хит: „Но, вистинскиот проблем е на друго место“

Објавено во: Балкан 23 Јануари, 2023

Добивај вести на Viber

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, на вонреден состанок во седиштето на СНС најави заминување од раководството на партијата, а откако прв пат го употреби зборот „волци“, членовите на Српската напредна партија на социјалните мрежи буквално преплавија со фотографии од волци и пораки „Вашите волци се секогаш со вас“.

Политикологот Цвијетин Миливојевиќ се надева дека ова не е уште една драма на Вучиќ за да го одвлече вниманието на јавноста од вистинскиот проблем, иако се оди во таа насока.

„Можеби ова е обид за маневрирање, за купување време за донесување одлука за барањата на ЕУ и САД. Можеби Вучиќ со најавата за оставка како шеф на партијата, а можеби и шеф на државата, сака да обезбеди уште еден месец, по цена да оди на нови избори. Инаку, тоа е само обична пропаганда, и така изгледа. Ако навистина сакаше некакво единство, тој како претседател на државата вчера ќе разговараше со претставниците на сите политички организации. Наместо тоа, разговараше со Дарко Глишиќ, Невен Ѓуриќ, Драган Шормаз... Тоа е голема смејурија“, заклучува Миливојевиќ.


Можеби ќе ве интересира

НАЈГОЛЕМАТА ГРЧКА ИНДУСТРИЈА ИМА ПРОБЛЕМ: Пикот помина, решение не се најде

НАЈГОЛЕМАТА ГРЧКА ИНДУСТРИЈА ИМА ПРОБЛЕМ: Пикот помина, решение не се најде

ДРОН ГИ СНИМИЛ ТЕРОРИСТИТЕ ВО БАЊСКА: „Срби се осомничени за тероризам“, косовската полиција тврди дека политичар им бил предводник, еве кој

ДРОН ГИ СНИМИЛ ТЕРОРИСТИТЕ ВО БАЊСКА: „Срби се осомничени за тероризам“, косовската полиција тврди дека политичар им бил предводник, еве кој

НОВО НЕВРЕМЕ ВО ГРЦИЈА: Бурата „Илиас“ ги погоди Атика и централниот дел од земјата

НОВО НЕВРЕМЕ ВО ГРЦИЈА: Бурата „Илиас“ ги погоди Атика и централниот дел од земјата

„СРБИТЕ ВО БАЊСКА КОПИРАА АКЦИЈА НА ПУТИН ВО ДОНБАС ОД 2014“: Косовскиот министер со сериозни обвинувања, еве за што станува збор

„СРБИТЕ ВО БАЊСКА КОПИРАА АКЦИЈА НА ПУТИН ВО ДОНБАС ОД 2014“: Косовскиот министер со сериозни обвинувања, еве за што станува збор

Во селото Бањска се уапсени уште двајца Срби

Во селото Бањска се уапсени уште двајца Срби

Во автомобил запленет во северно Косово имало и руски документи

Во автомобил запленет во северно Косово имало и руски документи

Рама за нападот во Косово: Белград со оваа одлука, која нема никаква врска со 21 век, го разгорува пламенот на вооружен конфликт

Рама за нападот во Косово: Белград со оваа одлука, која нема никаква врска со 21 век, го разгорува пламенот на вооружен конфликт

ДРАМАТИЧНО ВИДЕО ОД СПАСУВАЊЕ НА ЈАДРАНСКО МОРЕ: Се насука чамец полн со туристи, високите бранови направија хаос (ВИДЕО)

ДРАМАТИЧНО ВИДЕО ОД СПАСУВАЊЕ НА ЈАДРАНСКО МОРЕ: Се насука чамец полн со туристи, високите бранови направија хаос (ВИДЕО)

ЕВЕ КАКО КОСОВСКАТА ПОЛИЦИЈА ГИ БРКАШЕ НАПАЃАЧИТЕ: Во медиумите осамна видео од потерата

ЕВЕ КАКО КОСОВСКАТА ПОЛИЦИЈА ГИ БРКАШЕ НАПАЃАЧИТЕ: Во медиумите осамна видео од потерата