28 Јануари, 2020
0.0163

УШТЕ ЕДНА КАТАСТРОФА: Силен земјотрес го стресе Нов Зеланд

Објавено во: Свет 10 Декември, 2019

Силен земјотрес денеска го погоди Нов Зеланд  и ова е нова катастрофа само ден по ерупцијата на вулканот на Белиот остров. 

Потрес со јачина од 5,3 степени го зафати Северниот остров во Нов Зеланд. 

Силниот земјотрес се случил во 00:58 часот, 20 километри јужно од Гизборн, на длабочина од 29 километри, објави истражувачкиот институт ГеоНет, пренесува Сиднеј морнинг Хералд.

Земјотресот не е поврзан со вулканот, а можно е да се почувствувал во Гизборн, Ваирои и Вакатан.

Вајт Ајленд е класифициран како најактивен вулкан во Нов Зеланд во 1976 година и оттогаш речиси постојано е активен, но место лава, тој периодично исфрлува пепел и гасови. 

Можеби ќе ве интересира

ИМА ПОВРЕДЕНИ: Нападната американската амбасада во Ирак

ИМА ПОВРЕДЕНИ: Нападната американската амбасада во Ирак

(ФОТО+ВИДЕО) Луѓе изгореа во пожар што „проголта“ најмалку 35 бродови

(ФОТО+ВИДЕО) Луѓе изгореа во пожар што „проголта“ најмалку 35 бродови

(ВИДЕО) ПЕКИНГ ЗА МИГ ЗАМРЕ: Поради коронавирусот нема луѓе на улиците

(ВИДЕО) ПЕКИНГ ЗА МИГ ЗАМРЕ: Поради коронавирусот нема луѓе на улиците

Силен земјотрес го стресе јужен Иран

Силен земјотрес го стресе јужен Иран

Меркел притиска: Ги сакам Северна Македонија и Албанија во ЕУ

Меркел притиска: Ги сакам Северна Македонија и Албанија во ЕУ

Нова трагедија: Се урна патнички авион со над 80 патници

Нова трагедија: Се урна патнички авион со над 80 патници

(ВИДЕО) Идентификувани сите жртви во трагичната несреќа со Коби Брајант

(ВИДЕО) Идентификувани сите жртви во трагичната несреќа со Коби Брајант

(ФОТО) Уште едно спортско семејство загина во хеликоптерот на Коби

(ФОТО) Уште едно спортско семејство загина во хеликоптерот на Коби

„ТОА ШТО ЛУЃЕТО ГО ГЛЕДААТ НА ТЕРЕН...ТОА НЕ СУМ ЈАС“ - Зборови на Коби кои одѕвонуваат ширум планетата

„ТОА ШТО ЛУЃЕТО ГО ГЛЕДААТ НА ТЕРЕН...ТОА НЕ СУМ ЈАС“ - Зборови на Коби кои одѕвонуваат ширум планетата