25 Јуни, 2022
0.0316

УШТЕ ЕДНА МИСТЕРИЈА - девојка му оставила порака на Матеј: Извини што не те бакнав за последен пат и не ти кажав колку те сакам

Објавено во: Балкан 22 Мај, 2022

Добивај вести на Viber

Извесна Ж. М. го привлече вниманието бидејќи на денот кога телото на Периш беше извлечено од Дунав, објави црна слика на Фејсбук во знак на жалост, но напиша и шокантни зборови посветени на трагично загинатиот сплиќанец.

Ковчегот со телото на Матеј Периш (27) вчера е доставено во неговиот роден град Сплит, а граѓаните на Србија, кои се во црквата Св. Анте дојде во Белград да се простат од него и да му изразат сочувство и утеха на неговиот татко Ненад.

Неговите пријатели, познаници, но и оние кои не го познаваа, тагуваат по сплиќанецот, кој на 18 мај по петмесечна потрага беше пронајден мртов во Дунав на белградска Ада Хуја. Меѓу ожалостените е и една девојка Ж. М., кој му оставил порака на Матеј, откако неговото тело било извлечено од реката:

- Извини, те молам, што не те гушнав и бакнав последен пат, што не ти кажав колку ми значиш и колку те сакам... извини, ќе се видиме во подобро место, го знам тоа.

Кажи ми ако знаеш нешто

Заедно со оваа порака, која ја објави во една од бројните Фејсбук групи посветени на Периш, мистериозната девојка остави три срца, но и емотикони што плачат. Таа, исто така, откако беше откриено дека сплиќанецот повеќе не е жив, оставила само црна позадина како нејзин профил на Фејсбук, што е знак на тага, односно сакала да им покаже на своите виртуелни пријатели дека е во страдање.

Под таа фотографија нејзините пријатели оставиле знак прашалник, но таа не сакала да објасни зошто е тажна - вели извор и додава дека сега луѓето кои будно ја следат потрагата по Периш претходните 139 дена се прашуваат која е девојката.

- Ако сте го познавале лично Матеј, да кажете дали знаете нешто... Секоја ситница може да помогне да се открие вистинската вистина. Ова ми е малку сомнително, бидејќи тој никогаш не познавал никого во Србија, сето тоа е малку чудно - напишале корисниците на социјалната мрежа под објавата.

Курирот.рс стапиле во контакт со Ж. М., а таа им објаснила дека Матеј го запознала на море.

- Да, се познававме, се запознавме на море. Како што веројатно веќе знаете, тој работел како капетан. Се запознавме на море, а подоцна дружењето продолжи. Беше личност која можеше да сака секого, буквално секого - вели оваа девојка и додава дека Матеј секогаш имал големи планови.

Неодговорени прашања

Да потсетиме, Сплитќанецот исчезна во пресрет на новогодишната ноќ во Белград, каде дошол со своите пријатели. Како што утврдила истрагата, Матеј кобната ноќ го напуштил клубот „Готик“ во Бетон хола, а потоа истрчал до шеталиштето Сава и влегол во Сава. Неговото тело плутало на 18 мај на Ада Хуја, при што било утврдено дека се удавил, и дека смртта не била насилна. Сепак, иако телото беше пронајдено и агонијата заврши, некои прашања за овој случај засекогаш ќе останат неодговорени.

- Зошто го напушти клубот сам, во маица? Зошто истрчал и се обидел да го запре таксито, зошто влегол во реката, како и зошто ја повикал Маја Шопта, неговата сограѓанка, во пресрет на исчезнувањето - потсетува изворот.

Извор и фото: Курир.рс

Можеби ќе ве интересира

ЕВЕ ШТО МУ ТЕКНА НА СОПСТВЕНИК НА ЛОКАЛ ВО ПРИШТИНА - Забранет влез за граѓани од ЕУ без косовски визи

ЕВЕ ШТО МУ ТЕКНА НА СОПСТВЕНИК НА ЛОКАЛ ВО ПРИШТИНА - Забранет влез за граѓани од ЕУ без косовски визи

НЕ, ОВОЈ ЦЕНОВНИК НЕ Е СНИМЕН ВО ЊУЈОРК, ЛОНДОН ИЛИ ДУБАИ - туку во една соседна држава, еве на која плажа

НЕ, ОВОЈ ЦЕНОВНИК НЕ Е СНИМЕН ВО ЊУЈОРК, ЛОНДОН ИЛИ ДУБАИ - туку во една соседна држава, еве на која плажа

ОВА СЕ ЧЕТИРИТЕ НАЈОПАСНИ ПЛАЖИ ВО ГРЦИЈА - туристите ги сакаат, ама внимавајте, Горан едвај останал жив

ОВА СЕ ЧЕТИРИТЕ НАЈОПАСНИ ПЛАЖИ ВО ГРЦИЈА - туристите ги сакаат, ама внимавајте, Горан едвај останал жив

(ВИДЕО) ВЕТЕРОТ КОРНЕШЕ ДРВА, ПОПЛАВЕНИ МОСТОВИ - силно невреме ја погоди Војводина

(ВИДЕО) ВЕТЕРОТ КОРНЕШЕ ДРВА, ПОПЛАВЕНИ МОСТОВИ - силно невреме ја погоди Војводина

КОРОНАТА ПАК ТРОПА НА ВРАТА - во Хрватска денеска над 1.000 заразени

КОРОНАТА ПАК ТРОПА НА ВРАТА - во Хрватска денеска над 1.000 заразени

ПРИЈАТЕЛ НА МАТЕЈ ПЕРИШ СИ ЈА ОТВОРИ ДУШАТА - знаев дека таа кобна ноќ тој „зеде нешто“, изгледа дека тоа го чинеше живот

ПРИЈАТЕЛ НА МАТЕЈ ПЕРИШ СИ ЈА ОТВОРИ ДУШАТА - знаев дека таа кобна ноќ тој „зеде нешто“, изгледа дека тоа го чинеше живот

НАШИТЕ БРАЌА И ПРИЈАТЕЛИ ИМАА ГОЛЕМИ ОЧЕКУВАЊА, А ТИЕ НЕ СЕ ИСПОЛНИЈА - Вучиќ со критика до Европа: Со години велеа дека не им треба нов Кипар, а сега примаат тројца Кипрани

НАШИТЕ БРАЌА И ПРИЈАТЕЛИ ИМАА ГОЛЕМИ ОЧЕКУВАЊА, А ТИЕ НЕ СЕ ИСПОЛНИЈА - Вучиќ со критика до Европа: Со години велеа дека не им треба нов Кипар, а сега примаат тројца Кипрани

ЕДИ РАМА ПОВТОРНО ОСТАР КОН ЕВРОПА - со кандидатскиот статус на Украина и давате само една антидепресивна таблета

ЕДИ РАМА ПОВТОРНО ОСТАР КОН ЕВРОПА - со кандидатскиот статус на Украина и давате само една антидепресивна таблета

ГОЛЕМА АКЦИЈА НА СРПСКИТЕ БЕЗБЕДНОСНИ СЛУЖБИ, СЕ АПСАТ И ВИСОКОРАНГИРАНИ ПРИПАДНИЦИ НА ВОЈСКАТА - преку јавна набавки „лапнале“ милиони

ГОЛЕМА АКЦИЈА НА СРПСКИТЕ БЕЗБЕДНОСНИ СЛУЖБИ, СЕ АПСАТ И ВИСОКОРАНГИРАНИ ПРИПАДНИЦИ НА ВОЈСКАТА - преку јавна набавки „лапнале“ милиони