11 Ноември, 2019
0.0185

Уште една земја ќе оди на референдум за независност

Објавено во: Свет 15 Октомври, 2019

Шкотска подготвува референдум за независност во 2020 година. 

Земјата  наскоро ќе ги побара надлежностите потребни за тој да биде легален, изјави денес лидерката на Шкотската национална партија Никола Стурџон.

„Нашата работа е да донесеме независност. Мојот апел е дека референдумот мора да се случи следната година. И ние се подготвуваме“, изјави таа на конференција на водечката шкотска партија во Абердин.

Таа најави дека до крајот на годината ќе побара пренесување на надлежностите.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) БОЛИВИЈА ОСТАНА БЕЗ ПРЕТСЕДАТЕЛ: Тензиите не запираат, ЕУ нуди помош

(ВИДЕО) БОЛИВИЈА ОСТАНА БЕЗ ПРЕТСЕДАТЕЛ: Тензиите не запираат, ЕУ нуди помош

ФРАНЦУСКИ СТУДЕНТ СЕ ЗАПАЛИ ПОРАДИ МАКРОН: Не можел да живее со 450 евра

ФРАНЦУСКИ СТУДЕНТ СЕ ЗАПАЛИ ПОРАДИ МАКРОН: Не можел да живее со 450 евра

ИМА ПОВРЕДЕНИ: Земјотрес стресе неколку француски градови

ИМА ПОВРЕДЕНИ: Земјотрес стресе неколку француски градови

Американската полиција убила илјада луѓе

Американската полиција убила илјада луѓе

Македонија ќе почека за членство во НАТО, во Шпанија се закомпликува ситуацијата уште повеќе

Македонија ќе почека за членство во НАТО, во Шпанија се закомпликува ситуацијата уште повеќе

НИСКА ИЗЛЕЗНОСТ: Шпанија гласа на парламентарни избори

НИСКА ИЗЛЕЗНОСТ: Шпанија гласа на парламентарни избори

Шумски пожари беснеат во Австралија, најмалку три жртви

Шумски пожари беснеат во Австралија, најмалку три жртви

Трамп најави обелоденување на транскрипт од неговиот втор разговор со Зеленски

Трамп најави обелоденување на транскрипт од неговиот втор разговор со Зеленски

Стравична автобуска несреќа во Германија, 30 настрадани

Стравична автобуска несреќа во Германија, 30 настрадани