27 Мај, 2022
0.0264

УШТЕ НЕКОЛКУ ЧАСА ДО ИЗГЛАСУВАЊЕ НА НОВАТА ВЛАДА: Опозицијата бара предвремени избори, власта тврди дека легитимитетот е добиен на изборите пред две години

Објавено во: Македонија 16 Јануари, 2022

Вечерва до полноќ ќе се изгласа за новата Влада чиј мандатар е лидерот на СДСМ, Димитар Ковачевски. Собраниската расправа за избор на нова влада трае најмногу два дена, а за изборот на владиниот состав се гласа по нејзиното завршување, односно најдоцна до денеска до полноќ, за неа треба да гласат мнозинството од вкупниот број пратеници во Собранието.

Во текот на денот, пратениците од власта и од опозицијата изнесоа спротивставени ставови. Опозицијата тврди дека оваа влада нема легитимитет и дека се неопходни брзи предвремени избори. Пратениците на владејачките партии пак велат дека со новата влада ќе биде обезбеден континуитет во политиките, а дека легитимитетот добиен на изборите пред две години е потврден со влезот на Алтернатива во мнозинството.

Тоа што особено предизвика интерес во јавноста е изјавата на пратеникот на ДУИ, Изет Меџити кој за повеќе медиуми рече дека нема да гласа за изборот на новата влада и дека не ја поддржува оваа Влада. Меџити и не е присутен на собраниската седница и нема да го даде неговиот глас за избор на новата Влада на Димитар Ковачевски, бидејќи не се согласува со кадровските решенија односно со фактот дека Бујар Османи и Артан Груби и натаму се во министерскиот состав.


Можеби ќе ве интересира

Со нов Закон ќе се деполитизира администрацијата

Со нов Закон ќе се деполитизира администрацијата

Осомничените за измама при купување парцели за изградба на фотонапонски централи на распит во Кривичниот суд

Осомничените за измама при купување парцели за изградба на фотонапонски централи на распит во Кривичниот суд

Шаќири: Стручното образование обезбедува побрзо финансиско осамостојување

Шаќири: Стручното образование обезбедува побрзо финансиско осамостојување

Премиерот Ковачевски на гости кај игуменот на манастирот Св. Јован Бигорски, Епископ Антаниски г. Партениј

Премиерот Ковачевски на гости кај игуменот на манастирот Св. Јован Бигорски, Епископ Антаниски г. Партениј

Две лица уапсени поради киднапирање и закани упатени кон трето лице

Две лица уапсени поради киднапирање и закани упатени кон трето лице

ССМ: Бесими да си прочита што му е предвидено во Закон и во Колективен договор

ССМ: Бесими да си прочита што му е предвидено во Закон и во Колективен договор

ПЕЦАКОВ, КУЗЕСКА, МИТЕВА... „СЛОЖНО“ ВО АМЕРИКА - новите ѕвезди на политиката во Македонија се на студиски престој во САД

ПЕЦАКОВ, КУЗЕСКА, МИТЕВА... „СЛОЖНО“ ВО АМЕРИКА - новите ѕвезди на политиката во Македонија се на студиски престој во САД

18-годишник со „Пасат“ усмрти пешак

18-годишник со „Пасат“ усмрти пешак

СЕ ОГЛАСИ БРАНКО ЦРВЕНКОВСКИ: Голема грешка беше Договорот со Бугарија и формирањето на Мешовитата историска комисија

СЕ ОГЛАСИ БРАНКО ЦРВЕНКОВСКИ: Голема грешка беше Договорот со Бугарија и формирањето на Мешовитата историска комисија