19 Февруари, 2019
0.3039
    ALK 8399.04    0.8%     GRNT 819.84    1.13%     KMB 5511.54    1.71%     MKSD 200    1.89%     MPOL 378.85    1.57%     MPT 51376.33    -0.05%     MTUR 5110.78    0.21%     OHB 6719.33    0.29%     RZUS 105    7.14%     SBT 2412.53    3.16%     STB 1252.62    0.27%     STIL 125.5    2.87%     TEL 314.49    1.23%     TKVS 5250    -0.09%     TNB 15495.99    1.28%     TTK 1380    0%     UNI 2239.38    0.87%     ZILU 251.3    2.15%

Уставниот суд, според праксата, е во корист на Ѓорѓе Иванов за Законот за јазиците

Објавено во: Македонија 16 Јануари, 2019

Претседателот Ѓорѓе Иванов може да се надева на негативна одлука на Уставниот суд, според досегашна пракса на одлучување, и тоа да оди во негова корист во спорот со претседателот на Собранието, Талат Џафери, околу стапувањето на сила на Законот за употреба на јазиците со кој албанскиот станува втор официјален во Македонија.

Иванов вчера најави разрешница кај Уставниот суд откако Џафери по речиси една година го објави законот службено, но без потпис на указот од шефот на државата. Наместо тоа, Џафери го испрати во „Службен весник“ со фуснота дека Иванов бил должен според Уставот истиот да го потпише. 

Засега, Уставниот суд има решавано само еднаш за ваква ситуација на спор помеѓу претседател на држава и претседател на Собрание, и тоа во 1998. Законот за употреба на знамињата на другите народни заедници во Македонија пред општините беше потпишан од собранискиот спикер Тито Петковски, но не и од Киро Глигоров како претседател на Македонија.

Уставниот суд во ноември истата година го укина тогашниот закон за употреба на знамињата, одлука која сега му оди во корист на Иванов.

Одлуката беше донесена токму поради тоа што, според Уставниот суд, Петковски ја превзел улогата и на Глигоров.

Можеби ќе ве интересира

Генералот Ангелов демантираше дека е избркан од тетовско кафуле

Генералот Ангелов демантираше дека е избркан од тетовско кафуле

Самка Ибраимоски ќе влезе во трката за претседател на државата

Самка Ибраимоски ќе влезе во трката за претседател на државата

Гаши вели дека ќе се бара заеднички кандидат кој немал „несреќни“ изјави

Гаши вели дека ќе се бара заеднички кандидат кој немал „несреќни“ изјави

Возачот на автобусот кoj се преврте кај Ласкарци го напуштил својот дом во Гостивар

Возачот на автобусот кoj се преврте кај Ласкарци го напуштил својот дом во Гостивар

Игор Југ: Кој калибар сум јас за да ми дадат задача да го убијам премиерот?

Игор Југ: Кој калибар сум јас за да ми дадат задача да го убијам премиерот?

Вулин тврди дека Скопје е центар на шпиони, Шекеринска негира

Вулин тврди дека Скопје е центар на шпиони, Шекеринска негира

И синот на пратеникот Горан Мисовски се повлече од работното место

И синот на пратеникот Горан Мисовски се повлече од работното место

ВМРО-ДПМНЕ ОБВИНИ ЗА НЕПОТИЗАМ ВО НЕГОТИНО: Oва е начин на работење на СДСМ

ВМРО-ДПМНЕ ОБВИНИ ЗА НЕПОТИЗАМ ВО НЕГОТИНО: Oва е начин на работење на СДСМ

Филип Петровски: Изборот беше изрежиран, ќе собирам потписи

Филип Петровски: Изборот беше изрежиран, ќе собирам потписи