25 Март, 2018
0.0676

Утре ќе се гласа за предлог Законот за употребата на јазиците

Објавено во: Македонија 14 Ноември, 2017

Пратениците утре ќе гласаат за предлог Законот за употребата на јазиците.

За утре точно напладне е закажана 15-та седница.

Доколку законот биде поддржан од мнозинство пратеници на пленарна седница, истиот ќе биде даден на второ читање во матичните комисии каде може да се поднесуваат амандмани.

Илија Димовски, координаторот на првата пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ најави дека во оваа фаза партијата ќе гласа против, дека ќе поднесат многу амандмани и ќе се обидат, како што вели да ги тргнат „одредниците што се против Уставот и дискриминаторските елементи за српската, ромската и бошњачката заедница, а не само на албанската“.

Можеби ќе ве интересира

Со лажна диплома директорувал во кумановско училиште

Со лажна диплома директорувал во кумановско училиште

Тешка сообраќајка кај клучка „Стајковци“

Тешка сообраќајка кај клучка „Стајковци“

Жбогар: Законот за јазици не е европски приоритет

Жбогар: Законот за јазици не е европски приоритет

Костовски: Спикерот не може да потпише Указ наместо претседателот

Костовски: Спикерот не може да потпише Указ наместо претседателот

МВР со одговор до НСП: Проблемите на полицијата се решаваат

МВР со одговор до НСП: Проблемите на полицијата се решаваат

НСП: До кога ќе трае хаосот во МВР?

НСП: До кога ќе трае хаосот во МВР?

Пронајден мртов маж пред гостиварската болница

Пронајден мртов маж пред гостиварската болница

Автомобил се забил во оградата на Собрание

Автомобил се забил во оградата на Собрание

Екс шефица на кабинет на ДЗС доби кривична пријава

Екс шефица на кабинет на ДЗС доби кривична пријава