15 Ноември, 2019
0.0188

УТРИНСКИ ФОКУС: Дали ветришта од Брисел ќе предизвикаат бура во Македонија?

Објавено во: Македонија 12 Јуни, 2019

*Атанасоски: Ако запре се без почеток на преговори за ЕУ значи дека сме неспособни да функционираме

Со политиколог Благојче Атанасоски анализираме дали ветришта од Брисел ќе предизвикаат бура во Македонија, како ќе се спроведе "метлата", зрели ли сме за нов изборен модел и кој најмногу се плаши од такви измени, ќе има ли политички консензус за пописот и каква е реалната закана од доаѓањето на власт на Мицотакис во Грција оваа есен.

Оптимизмот во Заев не умира: Премиерот чека ЕУ да го исполни ветувањето

Тоа што Европската унија и го вети на Македонија сега треба да го исполни.

Ова го кажа премиерот Заев во синоќешната емисија „Отворено“ на ТВ24 од каде што потенцираше дека ќе има јасна определба кога земјава ќе добие датум за преговори.

*Вози „југо“ и изгледа како Кларк Кент, а дали може да стане Супермен: Кој е Стево Пендаровски, претседател на Северна Македонија

Победникот на претседателските избори, Стево Пендаровски, ја презеде функцијата денеска. За него пишува Александар Севернопостоловски, новинар во "Политика"

Планирајќи ја политичката кариера до најситни детали, тивкиот човек од сенката на Стево Пендаровски се претвори во македонскиот Кларк Кент. Не само по изгледот, совршената фризура и очилата, туку и по свеста дека во македонските политички игри, херои не се оние кои летаат и поместуваат солитери или некои од спомениците на фалангата на Александар што ги подигна Никола Груевски, туку оние што наместо да прават акробации под јужното сонце, полека маршираат низ институциите, под радарот на медиумите, политички и тајкунски кланови.

*Интервју Драган Илиевски, „Бимилк“: Нашата трајна заложба е постојано подобрување на квалитетот на суровото млеко!

Поддршката што Бимилк им ја дава на своите фармери кооперанти е континуирана и е спроведена на повеќе различни начини, сè со цел колку што може повеќе да го стимулираме примарното млекопроизводство и да обезбедиме квалитетна домашна суровина, вели Драган Илиевски, директор на суровина во Бимилк.

*ДР. ВАСЕВ: Нема научни докази дека алтернативен лек излекувал болни од канцер

Алтернативната медицина која се пласира во јавноста, на интернет не е докажана, односно ако некој лек помага во лечење на било која болест мора да биде докажан во научна студија па дури тогаш да се нуди на пазарот. До овој став се држи и онкологот Нино Васев. Првиот човек на Клиниката за онкологија не препорачува алтернативна медицина.

Како „Техномаркет“ прави пари од бизнисот со бела техника и апарати за по дома?

„Техномаркет“ е најстариот бренд на бела техника од конкурентите кој сега е најмал во оваа конкуренција. 

Позитивно е тоа што „Техномаркет“ лани ги зголеми приходите од продажба за 41 отсто и тие надминале 10,8 милиони евра. 

Можеби ќе ве интересира

Во импровизирана дрвена барака во Тетово изгоре маж

Во импровизирана дрвена барака во Тетово изгоре маж

Невладините на средба со Пендаровски испорачаа барања за почиста средина

Невладините на средба со Пендаровски испорачаа барања за почиста средина

Дескоска до судиите: Барате само пари, а не го осудувате криминалот во ваши редови

Дескоска до судиите: Барате само пари, а не го осудувате криминалот во ваши редови

Пендаровски: Многумина сметаат дека Брисел се подбива со малите земји на Балканот

Пендаровски: Многумина сметаат дека Брисел се подбива со малите земји на Балканот

Ременски потврди дека Обвинителството пронашло документи за злоупотреби кај нејзе дома

Ременски потврди дека Обвинителството пронашло документи за злоупотреби кај нејзе дома

Старото „Матично“ ќе биде за извидници

Старото „Матично“ ќе биде за извидници

Заев и Шекеринска во Шведска - поддршка за евроинтеграциите

Заев и Шекеринска во Шведска - поддршка за евроинтеграциите

Али Ахмети не си остана на ветувањето за оставката, ДУИ ќе му дава уште еден мандат

Али Ахмети не си остана на ветувањето за оставката, ДУИ ќе му дава уште еден мандат

„На таа треба да и судат на плоштад граѓаните“, вели мајката на Пино за соучесничката во убиството

„На таа треба да и судат на плоштад граѓаните“, вели мајката на Пино за соучесничката во убиството