17 Февруари, 2020
0.0258

УТРИНСКИ ФОКУС: Граѓани може да бидат долгорочно оштетени оти ќе имаат помала пензија од реално заслужената

Објавено во: Македонија 20 Јануари, 2020

Вести во фокусот на Фактор ова утро ...

Можно ли е да се случи граѓаните да бидат долгорочно оштетени, затоа што ќе имаат помала пензија од реално заслужената? Ова не се исклучува ако се земе предвид фактот дека ПИОМ има „дупки“ во архивите.

За овој проблем прво се пожалија граѓани а стигна потврда и државните ревизори. Целата анализа читајте ја овде.

*

Владата повторно ги спасува од долгови јавните претпријатија...како и на кој начин, читајте детално овде.

*
Во време кога општеството станува се покомплексно, непредвидливо и карактеризирано со континуирана политичка нестабилност, но и голема стапка на иселување, успехот, растот и додадената вредност на организациите како од приватниот така и од јавниот сектор зависи од лидери на сите нивоа на хиерархија, способни да управуваат во комплексна средина, подготвени за брза промена и развој на вработените...
*

Министерството за економија не прецизира кога ќе биде објавен огласот за јавно-приватно партнерство за управување со новиот систем на дистрибуција на природниот гас, но она што е јасно засега е дека постапката ќе започне наскоро и ќе биде завршена за точно две години, по владината одлука донесена на крајот од минатата година.

Владимир Хари Крстевски: Секој да преземе одговорност за ѓубрето што се фрла на Водно
 Со Владимир Хари Крстевски поразговаравме за одговорноста која треба да ја преземат сите посетители бидејќи како што вели тој не треба некој да очекува дека после нив некој ќе чисти.


Можеби ќе ве интересира

Власта денес ќе маршира до судовите и ќе бара правда

Власта денес ќе маршира до судовите и ќе бара правда

Катимерини: Знамето на НАТО нема да му донесе победа на Заев

Катимерини: Знамето на НАТО нема да му донесе победа на Заев

АТРАКТИВНИ ИЛИ ПРАВЕДНИ - со Бугарија и Косово имаме најниски даноци во регионот

АТРАКТИВНИ ИЛИ ПРАВЕДНИ - со Бугарија и Косово имаме најниски даноци во регионот

Министерството за труд без министер до избори

Министерството за труд без министер до избори

ЕУ поздравија, Спасовски и Османи летаат во Брисел

ЕУ поздравија, Спасовски и Османи летаат во Брисел

Спикерот Џафери вечерва ги распиша изборите

Спикерот Џафери вечерва ги распиша изборите

ФОКУС НА ДЕНОТ: Изгласан е Законот за ЈО, по што Собранието се распушти

ФОКУС НА ДЕНОТ: Изгласан е Законот за ЈО, по што Собранието се распушти

Мицкоски: Заев се ослободува од поткуп

Мицкоски: Заев се ослободува од поткуп

ЕКСПРЕСНО: Пендаровски ги потпиша Законите за ЈО и за Советот на јавни обвинители

ЕКСПРЕСНО: Пендаровски ги потпиша Законите за ЈО и за Советот на јавни обвинители