26 Април, 2019
0.0353

УТРИНСКИ ФОКУС: Како добивката на „Европа“ порасна за 111,5%, Заев и Мицкоски ќе ги кршат копјата вечерва

Објавено во: Економија 26 Март, 2019

*Ако во јануари властите успеаја да потрошат 1,1 отсто од предвидените пари, до крај на вториот месец процентот пораснал само до 3,53 проценти.

Има ли спас за капиталните инвестиции, катастрофа и во вториот месец.

*Како македонскиот производител на чоколади , бомбони и вафли успеа да ја зголеми добивката за двојно во 2018?

По оданочувањето, чистата добивка на компанијата била 110 милиони денари, што е за 60 милиони повеќе од 2017-та.

*Двајцата опоненти и лидери на двете најголеми партии во државата Заев и Мицкоски ќе се соочат вечерва на ТВ дуел.

Според очекувањата најполемизирани теми е извесно дека ќе бидат судбината на СЈО, Преспанскиот договор, осудените од „27 април“, економските политики, доделувањето на датум за преговори со ЕУ, партиските вработувања, претседателските избори ...

Мицкоски и The Hateful eight - Ќе се спречи ли Законот за СЈО без ВМРО?

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и независната група на пратеници на ВМРО-ДПМНЕ имаа средба во Собранието. Озлогласената осумка по која се фрлаше дрва и камења дека е прддавничка затоа што гласаше за уставните измени и со тоа го овозможи спроведувањето на промената на името во Република Северна Македонија сега ќе треба да донесе уште една важна одлука. На кој начин ќе учествува во евентуалното гласање за новиот Закон за јавното обвинителство во кое се состои и "лекот" за СЈО.

*МАКЕДОНСКИТЕ УЧИЛИШТА СЕ ПРАЗНАТ: Децата се отпишуваат и со родителите заминуваат во странство ...

Можеби ќе ве интересира

Гувернерката Ангеловска Бежоска за МИА: Можам да потврдам дека денарот е стабилен

Гувернерката Ангеловска Бежоска за МИА: Можам да потврдам дека денарот е стабилен

Капиталните инвестиции во лер: Објавени податоците до март

Капиталните инвестиции во лер: Објавени податоците до март

Дилема: Гимназиско или стручно образование

Дилема: Гимназиско или стручно образование

„Алкалоид“ во офанзива на странските пазари!

„Алкалоид“ во офанзива на странските пазари!

МИЛИОНСКА ГЛОБА: Колку долари ќе биде казнет „Фејсбук“ од американските власти?

МИЛИОНСКА ГЛОБА: Колку долари ќе биде казнет „Фејсбук“ од американските власти?

УТРИНСКИ ФОКУС: Профитот на „Комерцијална банка“ преполовен, „Алкалоид“ ја зголеми добивката

УТРИНСКИ ФОКУС: Профитот на „Комерцијална банка“ преполовен, „Алкалоид“ ја зголеми добивката

Ќе се одважат ли блиските на функционерите од власта по непотизмот или нема да го слушаат лидерот Заев?

Ќе се одважат ли блиските на функционерите од власта по непотизмот или нема да го слушаат лидерот Заев?

Се лизна ли „Комерцијална банка“?

Се лизна ли „Комерцијална банка“?

Алкалоид АД Скопје со раст на приходите во првите три месеци годинава и 55 нови вработувања

Алкалоид АД Скопје со раст на приходите во првите три месеци годинава и 55 нови вработувања