19 Јуни, 2019
0.0232

УТРИНСКИ ФОКУС: Како скокна добивката на „Уни банка“, во Центар сепак ќе се гради

Објавено во: Економија 21 Март, 2019

Во денешниот утрински фоксу на Фактор топ тема е Уни банка која им држи лекции на конкурентите.

Таа банка има раст на депозитната база за повеќе од 60 милиони евра во една година и раст на добивката од 10 отсто. Овие параметри укажуваат на значаен успех на банката во својата конкренција а сите детали ќе ги најдете тука.


*Укинат е популарниот мораториум за забрана за градење што го донесе општина Центар. Граѓаните реагираа а дали се работи за нова игра читајте овде.


*Дека не сите фирми издаваат фискални сметки, потврдуваат купувачите, а при тоа дел од овие дуќани нудат и производи со пониска цена, со што го уриваат бизнисот на оние кои работат легално и ги почитуваат законите.

Повеќе на темата читајте на овој линк.

Можеби ќе ве интересира

УТРИНСКИ ФОКУС: Што ќе дискутираат Пендаровски и стопанствениците-Македонија датум ќе чека до октомври

УТРИНСКИ ФОКУС: Што ќе дискутираат Пендаровски и стопанствениците-Македонија датум ќе чека до октомври

Стартува проектот поврат на ДДВ кај граѓаните, првата исплата во декември

Стартува проектот поврат на ДДВ кај граѓаните, првата исплата во декември

Кој вели дека македонските банки не се дарежливи акционери?

Кој вели дека македонските банки не се дарежливи акционери?

Интервју, Гир Олсен: Маврово ќе има 500.000 посетители годишно

Интервју, Гир Олсен: Маврово ќе има 500.000 посетители годишно

Која фирма го плати директорот 62.000 евра за да и направи добивка од 258.000 евра?

Која фирма го плати директорот 62.000 евра за да и направи добивка од 258.000 евра?

ВЛАСТИТЕ ОДЛУЧИЈА: Во Берлин кириите веќе нема да растат

ВЛАСТИТЕ ОДЛУЧИЈА: Во Берлин кириите веќе нема да растат

Министерката Апостолска пред словачки бизнисмени ги претстави поволностите за инвестирање во земјава

Министерката Апостолска пред словачки бизнисмени ги претстави поволностите за инвестирање во земјава

Фејсбук објави детали за криптовалутата Либра

Фејсбук објави детали за криптовалутата Либра

Стигна дивидендата во Прилеп! Колку ќе се офајдат акционерите на „Витаминка“ ?

Стигна дивидендата во Прилеп! Колку ќе се офајдат акционерите на „Витаминка“ ?