23 Јануари, 2020
0.0210

УТРИНСКИ ФОКУС: Кавадарци има седуммина величествени, кои се тие?

Објавено во: Економија 21 Ноември, 2019

Вести во фокусот на Фактор ова утро ...

*

 Кавадарци има седуммина величествени – компании кои лани имале приходи кои надминуваат 340 милиони евра

Кавадарци е град на виното и серенадите, нај познатата староградска македонска музика.  Кавадарци има седуммина величествени – компании кои лани имале приходи кои надминуваат 340 милиони евра а за темава повеќе детали читајте тука.
*

Компании за производство на вода и пијалоци, текстил, услуги, прехранбени и фирми за кетеринг, за мебел, но и многу физички лица, годинава зеле државни пари од Фондот за иновации и технолошки развој. 

*
Се бараат келнери, хигиеничари, луѓе за сервирање на салати, комерцијалисти, возачи за автобуси и други профили. Но, дел од македонските работодавци имаат проблем да најдат работници, посебно ако на работникот во старт му нудат минимална плата.
*
Претприемачите не треба да се плашат од нови идеи, ниту од промена на статус кво состојбата на удобност на пазарната позиција бидејќи технологиите постојано се менуваат, а со нив се менува и самиот начин на кој се води еден бизнис. Фактор имаше ексклузивна можност да разговара со Калиан за употребата на блокчејн технологијата и што таа ќе значи за развој на бизнисот.

Можеби ќе ве интересира

Тевдовски ги објави, но не ги посрами најзадолжените јавни претпријатија и општини

Тевдовски ги објави, но не ги посрами најзадолжените јавни претпријатија и општини

Топ-5 најзадолжени јавни претпријатија: ЈП „Колекторски систем“ експресно влезе меѓу првите

Топ-5 најзадолжени јавни претпријатија: ЈП „Колекторски систем“ експресно влезе меѓу првите

Стручноста на учениците роб на системот: Практична работа по само два часа во денот

Стручноста на учениците роб на системот: Практична работа по само два часа во денот

Извршителка наплати 310.000 евра од два инспекторати и општина за смртта на тројцата угледни стружани во 2010

Извршителка наплати 310.000 евра од два инспекторати и општина за смртта на тројцата угледни стружани во 2010

ЗАЕВ СЕ ПОФАЛИ: Просечната плата постојано расте!

ЗАЕВ СЕ ПОФАЛИ: Просечната плата постојано расте!

Кој заработува 92.000 денари бруто плата во Македонија?

Кој заработува 92.000 денари бруто плата во Македонија?

Народната банка потпиша меморандум за соработка со Комисијата за заштита на конкуренцијата

Народната банка потпиша меморандум за соработка со Комисијата за заштита на конкуренцијата

Колку заработуваат Македонците, а колку Словенците?

Колку заработуваат Македонците, а колку Словенците?

ВЛАДАТА ЌЕ ГО ИМА КОНЕЧНИОТ ЗБОР: Што ќе се случи со ГА-МА

ВЛАДАТА ЌЕ ГО ИМА КОНЕЧНИОТ ЗБОР: Што ќе се случи со ГА-МА