13 Декември, 2019
0.0176

УТРИНСКИ ФОКУС: Колку врти „колцето“ на ОИЛКО? - убиство со нож во Ново Лисиче

Објавено во: Македонија 14 Август, 2019

Вести во фокусот на Фактор ова утро...

*

Како „тркала“ ОИЛКО?

ОИЛКО, транспортна компанија специјализирана за превоз на запаливи материи, во првите шест месеци годинава оствари приход од 3,2 милиони евра што е за 13 отсто подобар резултат од истиот период лани, покажуваат официјалните податоци од објавените биланси на таа компанија. 

*

Савески за Фактор: Наивно е да мислиме дека Боки13 е мозок на „Рекет“

Премногу наивно е да мислиме дека Бојан Јовановски е мозокот на операцијата „Рекет“, коментира за Фактор докторот по политички науки Здравко Савески.

Тој обраќањето преку радио на новинарот Ларис Гајсер го толкува како политичка оценка и изнесен став околу случајот за кој се објавени и „бомби“.

*

Готват на плинска боца оти е евтино, но дали е здраво?

Голем број македонски граѓани со цел да заштедат, готват на плински боци, но истите се сомневаат дека храната која е подготвена на плинска боца е здрава.

Сепак, додаваат дека готвењето на струја за нив е скапо, и затоа се трудат да заштедат и да поминат поевтино со подготвувањето на оброците. Но, има истражувања кои укажуваат на тоа дека додека се готви на плин, се ослободува дополнителна количина на јаглероден моноксид, азот диоксид и формалдехид. Се наведува дека ова е истото она трио на загадувачи што несакајќи го конзумирате додека го вдишувате чадот од туѓа цигара т.е. при „пасивно пушење“.

*

Како нашиот државен долг надмина 100 милијарди денари?

Државниот долг, изразен во хартии од вредност, надмина 100 милијарди денари, покажуваат официјалните податоци што редовно на својата веб страница ги објавува Министерството за финансии.

*

КОБНА РАСПРАВИЈА ВО НОВО ЛИСИЧЕ: 17-годишник избоден со нож-починал во клиника

Немилиот настан според официјални информации на МВР се случил на улицата „Февруарски поход“ кога расправија почнале неколку лица а истата продолжила и со физичко пресметување на неколку лица со А.Т. (18) кој бил во друштво со К.Д. (17).

Можеби ќе ве интересира

„Талир“ за незаконското перење пари во ВМРО ДПМНЕ со ново рочиште

„Талир“ за незаконското перење пари во ВМРО ДПМНЕ со ново рочиште

ПУКА ЛИ ЉУБОВТА - реални владини кавги или само билдање на позициите за пред избори

ПУКА ЛИ ЉУБОВТА - реални владини кавги или само билдање на позициите за пред избори

БОРБА СО „БЕЛАТА ЧУМА“: Македонци од рурални средини се венчаваат со невести од Албанија

БОРБА СО „БЕЛАТА ЧУМА“: Македонци од рурални средини се венчаваат со невести од Албанија

„Блаже Конески“ и „Ремзи Несими“ нови државни награди за македонскиот и албанскиот јазик

„Блаже Конески“ и „Ремзи Несими“ нови државни награди за македонскиот и албанскиот јазик

ФОКУС НА ДЕНОТ: Заев и Димитров со став за провокацијата од БАН, кои се новите амбасадори?

ФОКУС НА ДЕНОТ: Заев и Димитров со став за провокацијата од БАН, кои се новите амбасадори?

НЕ ИЗЛЕГУВАЈТЕ БЕЗ ПОТРЕБА: Во три градови екстремно загадено

НЕ ИЗЛЕГУВАЈТЕ БЕЗ ПОТРЕБА: Во три градови екстремно загадено

Обвинителството истражува дали девојче во Гостивар се самоубило поради врски со секта

Обвинителството истражува дали девојче во Гостивар се самоубило поради врски со секта

ДИМИТРОВ ЗА ИЗЈАВИТЕ ОД БАН: Македонскиот јазик е признат од меѓународната заедница на лингвисти

ДИМИТРОВ ЗА ИЗЈАВИТЕ ОД БАН: Македонскиот јазик е признат од меѓународната заедница на лингвисти

Заев најави реакција по тврдењата на БАН дека македонски јазик не постои

Заев најави реакција по тврдењата на БАН дека македонски јазик не постои