25 Август, 2019
0.0177

УТРИНСКИ ФОКУС: На чие „конто ќе легнат“ гласовите од Река

Објавено во: Македонија 23 Април, 2019

Политичките аналитичари и познавачи не престануваат со коментари околу првиот изборен круг. Фактор со постизборни анализи и интервјуа . Денеска на таа тема го интервјуираме професор Самоил Малчески.

Тој вели дека околу 70 илјади поддржувачи ги бојкотирале изборите.

Малчески: 70 илјади гласачи на ВМРО-ДПМНЕ бојкотираа, изборите ќе ги забрзаат реформите   А интервјуто читајте го на овој линк тука.


Со истражувачкиот новинар Џелал Незири правиме анализа за исходот во првиот круг каде сите партии добија помал број на гласови во однос на претходните избори, додека пак ДУИ целосно потфрли да ги убеди албанските гласачи да дадат масовна поддршка за Пендаровски...анализата прочитјте ја тука.


Во новиот закон за енергетика многу слабо се регулира пазарот на нафта и нафтени деривати, иако половина од сиот пазар на енргенси отпаѓа на суровата нафта. Со само осум члена е регулиран пазар во кој се вртат милиони и кој е подложен на криминал, тврдат познавачи за Фактор. А законското решение веќе падна на првиот тест – новиот начин на формирање на цената на нафтените деривати... Држ - не дај со новата методологија за цената на бензините: Зошто државата чекаше фотофиниш?


*Колкав бизнис има во управување со парите на идните пензионери?

Двете друштва кои управуваат со двата задолжителни пензиски фонда „КБ Прво“ и „Сава пензиско“ (аквизитер на „Нов пензиски фодн н.з.) лани оствариле добивки од работењето. И кај двете има раст на добивките, а поголема добивка има „КБ Прво“ и таа изнесува 2,13 милиони евра, а добивката на „Сава пензиско“ е 1,49 милиони евра


Можеби ќе ве интересира

Сугарески: Досега изградивме и рехабилитиравме преку 500 километри патишта

Сугарески: Досега изградивме и рехабилитиравме преку 500 километри патишта

Состанок на кризниот штаб: Големиот пожар кај Опеница ќе се гаси и со авиони

Состанок на кризниот штаб: Големиот пожар кај Опеница ќе се гаси и со авиони

ВИКЕНД БРИФ: Без вакцинален картон нема упис на деца во училиште - Јанева во посебен одел во Шутка

ВИКЕНД БРИФ: Без вакцинален картон нема упис на деца во училиште - Јанева во посебен одел во Шутка

Со фалсификувано свидетелство ресенчанец се вработил како полицаец

Со фалсификувано свидетелство ресенчанец се вработил како полицаец

Рахиќ: Јанева е во посебен одел во Истражниот Затвор Скопје

Рахиќ: Јанева е во посебен одел во Истражниот Затвор Скопје

За само шест месеци, 70 луѓе го загубиле животот во сообраќајки

За само шест месеци, 70 луѓе го загубиле животот во сообраќајки

На граничниот премин Табановце се чека околу половина час

На граничниот премин Табановце се чека околу половина час

Сончево и топло: Попладне дожд и грмежи

Сончево и топло: Попладне дожд и грмежи

(ВИДЕО) Уапсен член на криминална група на Попова Шапка, кој бил баран од Интерпол

(ВИДЕО) Уапсен член на криминална група на Попова Шапка, кој бил баран од Интерпол