19 Август, 2019
0.0229

УТРИНСКИ ФОКУС: Нова „бомба“ за „Рекет“ - Стефанова се сослушува

Објавено во: Македонија 13 Август, 2019

Вести во фокусот на Фактор ова утро ...

* Нова „бомба“ за случајот „Рекет“ денеска во 11 часот ќе биде објавена преку радио фрекфенција.

*Во меѓувреме во скопското обвинителство трае сослушувањето на обвинителката која е дел од специјалното јавно обвинителство.


Лиле Стефанова е надлежна за предметот „Империја“ во кој е обвинет бизнисменот кој пак е еден од актерите во „Рекет“.

Како профитот на „Тетекс“ порасна 50 отсто?

Некогаш една од трите најсилни македонски компании успеа да се реорганизира во успешна пазарна компанија која опстојува од вложувањата и која води дивидендна политика за пример. За првите шест месеци годинава иако има пад на приходите од продажба за 12 отсто, благодарејќи на дивидендите нејзината добивка е поголема за 50 отсто.


СЕ КРЧКААТ ИЗМЕНИ ВО ЗАКОНОТ: Како МВР ќе ги регулира електричните тротинети

Тренд се и кај нас, но исто како и во многу други земји ова превозно средство не е регулирано со Законот за безбедност на сообраќајот на патиштата.

Фактор ги праша надлежните од МВР што планираат во однос на безбедноста политика кај електричните тротинети, а од таму велат дека се работи на законски измени и дополнување на Законот за безбедност на сообраќајот на патиштата.


Можеби ќе ве интересира

Како Фетаи го коментира „Рекет“

Како Фетаи го коментира „Рекет“

Изгасен пожарот кај Пинтија

Изгасен пожарот кај Пинтија

СОНЧЕВО И ТОПЛО: Какво време не очекува оваа работна недела?

СОНЧЕВО И ТОПЛО: Какво време не очекува оваа работна недела?

Колку градови може да ни испразни заминувањето во Германија?

Колку градови може да ни испразни заминувањето во Германија?

ФОКУС НА ДЕНОТ: Пожари во Скопје, АРМ слави роденден

ФОКУС НА ДЕНОТ: Пожари во Скопје, АРМ слави роденден

Пожарот кај Пинтија уште гори-ќе се дежура и ноќеска

Пожарот кај Пинтија уште гори-ќе се дежура и ноќеска

СКОПЈЕ: Еден пожар ставен под контрола, друг избувнал кај Сопиште

СКОПЈЕ: Еден пожар ставен под контрола, друг избувнал кај Сопиште

Димитров се огласи за случајот „Рекет“

Димитров се огласи за случајот „Рекет“

(ФОТО) Пожар над населбата Пинтија, гори мешана шума

(ФОТО) Пожар над населбата Пинтија, гори мешана шума