22 Април, 2019
0.0238

УТРИНСКИ ФОКУС: Почнуваме да се преименуваме во „Северна“, каде има евтини станови, роднински болнички вработувања

Објавено во: Економија 11 Февруари, 2019

Македонија почнува да го става во примена новото име додека од соседна Грција очеквува денеска да пристигне вербалната нота дека го ратификувала Преспанскиот договор и протоколот за членство на земјава во НАТО.

Скопје, почнува да ги менува имињата на улиците, објекти и документите кои го носат старото име на земјата.

ШТО Е СЛЕДНО: Грција денес ќе му каже на Скопје дека го ратификувала Преспанскиот договор

*

Медиумите веќе пренесоа дека Владата ги отстранила буквите од зградата во која се наоѓаат премиерскиот и министерските кабинети.

*

Асоцијацијата на специјализанти и млади лекари (АСМЛ) упатија низа критики и обвинувања до надлежните за вработувања по привилегии. Министерството за здравство засега не се произнесе по овие напади на социјалните мрежи.

АСМЛ обвинува за привилигирано вработување во болницата во Тетово

*

Ако сте во потрага по евтини стан во внатрешноста, Фактор истражи каде може да си набавите еден таков.

Евтини недвижнини има во Пехчево, Свети Николе, Неготино, Богданци, мали општини, со мал број на жители, каде нема многу можности за работа. - Повеќе детали може да најдете тука.

Можеби ќе ве интересира

ЕУ НЕ ЖАЛЕЛА ПАРИ: Еве каде и во што се вложени 27 милијарди евра

ЕУ НЕ ЖАЛЕЛА ПАРИ: Еве каде и во што се вложени 27 милијарди евра

ЧЕТВРТА ГОДИНА ПО РЕД „ШВАЈЦАРЕЦОТ“ Е БРОЈ ЕДЕН: Оваа компанија е најугледна во цел свет!

ЧЕТВРТА ГОДИНА ПО РЕД „ШВАЈЦАРЕЦОТ“ Е БРОЈ ЕДЕН: Оваа компанија е најугледна во цел свет!

Познато колку Македонци добиле работна дозвола лани во Германија. Повеќе од Албанија, а и Србија изгледа помала

Познато колку Македонци добиле работна дозвола лани во Германија. Повеќе од Албанија, а и Србија изгледа помала

Во Германија живеат 11 милиони странци без германски пасош, Македонците се зголемуваат

Во Германија живеат 11 милиони странци без германски пасош, Македонците се зголемуваат

Електричните автомобили всушност повеќе загадуваат дури и од дизелашите?

Електричните автомобили всушност повеќе загадуваат дури и од дизелашите?

Исклучените од парно да пополнат формулар

Исклучените од парно да пополнат формулар

Светска банка: Решеното име отвара простор за поголем раст

Светска банка: Решеното име отвара простор за поголем раст

Кој е црепот што прави профит 30 отсто од приходите?

Кој е црепот што прави профит 30 отсто од приходите?

Случај Топлификација: Има ли причина за молкот на институциите

Случај Топлификација: Има ли причина за молкот на институциите