27 Јануари, 2020
0.0203

УТРИНСКИ ФОКУС: Позитивен сигнал од Холандија за преговорите на Македонија со ЕУ

Објавено во: Македонија 09 Октомври, 2019

Вести во фокусот на Фактор ова утро..

Холандија даде зелено светло за старт на Македонија на преговорите со Европската унија.

Стеф Блок како шеф на дипломатијата кажа дека барањето на Холандија е Македонија и Албанија да бидат раздвоени во однос на преговарачкаиот процес бидејќи за Албанија било прерано.

*

Се менува статутот на ВМРО-ДПМНЕ, ќе нема почесен претседатeл

Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, откри дека најголемата опозициска партија го менува својот статут според кој ќе се избрише функцијата почесен претседател.

Поддршка доби од пратеникот Антонио Милошоски ... а детали читајте овде.

*

Институцијата без прв човек: Како се трошело во ДЗР

Државниот завод за ревизија остана обезглавен, а поради политичките пазарања во собраниските комисии оваа институција која е најважна во контролата на јавните финансии практично и да не функционира по 4 октомври кога му истече мандатот на заменикот Насер Адеми.

*

Уште нескроен, буџетот за 2020 нападнат од сите страни - ќе каже ли и кому „не“ министерката Ангеловска

За министрите за финансии се зборува дека нивна клучна доблест треба да биде да кажат „не“ во битни моменти, ќе има ли храброст тоа да го стори министерката Нина Ангеловска, и кому ќе мора да му соопшти дека за него ќе нема пари идната година?

*

ЈПДП ќе плати милион евра за косење трева покрај патишта и автопати

Јавното претпријатие за државни патишта (ЈПДП) во период од две години ќе плати над еден милиони евра за косење трева, плевел, грмушки, кастрење и сечење гранки и дрва, за чистење и собирање смет. Ова  е предвидено во тендерот што го доби битолската компанија „Еко Клуб“, а двете страни го склучиле во август годинава.


Можеби ќе ве интересира

Мила Царовска ќе предводи македонска делегација во Аушвиц

Мила Царовска ќе предводи македонска делегација во Аушвиц

Законот за јавно обвинителство влегува во Собрание без договор на власта и опозицијата

Законот за јавно обвинителство влегува во Собрание без договор на власта и опозицијата

Анелија Митрова: Да се искористи и потенцијалот на младите за иновации и социјално претприемништво

Анелија Митрова: Да се искористи и потенцијалот на младите за иновации и социјално претприемништво

Од денеска термални камери на скопскиот аеродром

Од денеска термални камери на скопскиот аеродром

МВР го знае администраторот на порнографската група ама не го кажува

МВР го знае администраторот на порнографската група ама не го кажува

И НА ВОДНО МОЖЕ ДА БИДЕ РИЗИЧНО - повреден планинар, а излетал и автомобилот што дошол да го спаси

И НА ВОДНО МОЖЕ ДА БИДЕ РИЗИЧНО - повреден планинар, а излетал и автомобилот што дошол да го спаси

На Вице Заев му пукна филмот: Ова во Ла Верита се конструкции и монтажи

На Вице Заев му пукна филмот: Ова во Ла Верита се конструкции и монтажи

Наќе Чулев ги предупредил полицајците во Шуто Оризари изборите да бидат мирни

Наќе Чулев ги предупредил полицајците во Шуто Оризари изборите да бидат мирни

Кои се видните „високи гости“ што членувале во порнографската група

Кои се видните „високи гости“ што членувале во порнографската група