20 Јули, 2019
0.0190

УТРИНСКИ ФОКУС: Предизборни вработувања во Водостопанство, кој има најголема а кој најмала плата?

Објавено во: Економија 22 Март, 2019

Пред избори директорот на АД Водостопанство итно вработува а се вади на потребата дека требаат работници за чистење на каналите за наводнување.

Имер Селами го крши законот со оваа постапка, обвинува пак од друга страна министерот Дамјан Манчевски.

Пред скоро еден месец, Селами се поднови со службена лимузина за 50.000 евра а се за темава читајте тука.

*Просечната плата во Македонија во јануари бележи раст од два отспо според пресметките на Државниот завод за статистика.  

Месечна исплатена нето-плата по вработен, во јануари 2019 година изнесува 24.517 денари, објави Државниот завод за статистика.

Најмала бруто плата во јануари земале вработени во секторите производство на кожа и слични производи од кожа која изнесувала 19.653 денари. 

Најновите податоци од статистика покажуваат дека вработените во секторот на воздухопловството земаат најголеми плати . 

Не се програмерите: Кој во јануари земал најголема плата во Македонија-читајте тука.

Буџетска инфузија кон ПИОМ
478 милиони евра е сумата која ја префрлила Владата од државниот буџет кон Фондот за ПИОМ, во цела мината година. 

Парите се за редовна исплата на пензиите, а според завршната сметка на државниот фонд, сепак и покрај трансферите, ПИОМ речиси секој месец позајмувал и дополнителни пари од буџетот кои потоа редовно ги враќал.

Можеби ќе ве интересира

Ова се топ три најплатени професии во Македонија

Ова се топ три најплатени професии во Македонија

Владата без јасна стратегија за тужбата од Хеленик петролеум: Процесот бил сензитивен

Владата без јасна стратегија за тужбата од Хеленик петролеум: Процесот бил сензитивен

ПОРАСНАЛЕ ПЛАТИТЕ: Анѓушев кажа кога ќе стигнеме до 500 евра

ПОРАСНАЛЕ ПЛАТИТЕ: Анѓушев кажа кога ќе стигнеме до 500 евра

Трипуновски: Над 500 вработени во државното Водостопанство три месеци без плата

Трипуновски: Над 500 вработени во државното Водостопанство три месеци без плата

Пултови за МојДДВ: Зошто некои сметки не се скенираат

Пултови за МојДДВ: Зошто некои сметки не се скенираат

Македонците со двојно повеќе „дебели“ кредити, купуваат поскапи недвижнини и автомобили

Македонците со двојно повеќе „дебели“ кредити, купуваат поскапи недвижнини и автомобили

Колку пари има во бизнисот со цигари?

Колку пари има во бизнисот со цигари?

Младеновски се поправи: Нема да вработувам буквално пријатели и блиски во „Балканлар пластик“

Младеновски се поправи: Нема да вработувам буквално пријатели и блиски во „Балканлар пластик“

Асани: 24 скапи возила на Кочан се под банкарски залог

Асани: 24 скапи возила на Кочан се под банкарски залог