24 Февруари, 2020
0.0269

УТРИНСКИ ФОКУС: Следен ли е за разрешување судијата - десна рака на Вангеловски

Објавено во: Македонија 12 Септември, 2019

Вести во фоксуот на Фактор ова утро ...

*

Следен за разрешување врховниот судија кој беше десна рака на Вангеловски?

Судиката Рахилка Стојковска и уште еден друг судија ги снајде истата судбина па беа разрешени од Судскиот совет. Сите се менуваат поради нестручно и несовесно постапување. Катевеновски важи за десна рака на Вангеловски во Врховниот суд, а беше избран за судија на Врховен во 2009 година. Тој работи во оддел за казниви дела и оддел за судења во разумен рок.

*

Новата управа на „Скопски пазар“ наследи „богатство“ од кредити и обврски

„Скопски пазар“ првото полугодие годинава го заврши со финансиски расходи од 190.000 евра тоа се пари кои компанијата ги дала , во најголема мерка, за камати на своите обврски спрема кредиторите. Токму нивното намалување и сведување во разумни рамки ќе се наметне како приоритет за новата управа на компанијата составена од претставници на двата најголеми акционери „Современ дом“ од Прилеп и скопската градежна фирма ЗСФ КОМ.

*

„Рекет“ останува камен на сопнување за новиот закон за ЈО

Состанокот на кој требаше да се усогласи новиот Закон за јавно обвинителство и идниот статус на СЈО заврши безуспешно.

Не успеаа да најдат решение за клучните разидувања околу СЈО и Законот за ЈО.

Лидерот на опозицијата го обвини премиерот Заев дека неговиот план бил да не се постигне договор.

*

Скопје не стана Зелена престолнина, а невладините очекуваат зимава да биде најзагаден град

„Гледајќи ги категориите кои Европската Комисија ги оценувала и споредувајќи ја состојбата на терен, видлива од сопствените прозори, можеме само да заклучиме дека Скопје уште долго нема да биде зелен, ниту како град, ниту престолнина. Скопје единствено и оваа зима ќе може да ја носи круната на најцрн, најзагаден град на светот“, наведуваат од О2 Иницијативата.


Можеби ќе ве интересира

ФОКУС НА ДЕНОТ: Повредените од Романовце се борат за живот, во Италија се шири коронавирусот

ФОКУС НА ДЕНОТ: Повредените од Романовце се борат за живот, во Италија се шири коронавирусот

Средба Поповски-Тимоние: Клучна определба на оваа Влада е целосната слобода и независност на медиумите

Средба Поповски-Тимоние: Клучна определба на оваа Влада е целосната слобода и независност на медиумите

ПО НЕСРЕЌАТА ВО РОМАНОВЦЕ: Утре ден на жалост во Куманово

ПО НЕСРЕЌАТА ВО РОМАНОВЦЕ: Утре ден на жалост во Куманово

Се вклучува ли алармот: Филипче порача да не се патува во Италија

Се вклучува ли алармот: Филипче порача да не се патува во Италија

ВМРО-ДПМНЕ започнува со протести, утре и опозицијата ќе маршира за правда

ВМРО-ДПМНЕ започнува со протести, утре и опозицијата ќе маршира за правда

Блерта Поцеста што си го масакрираше семејството во Дебар ќе сведочи за убиството на Пино

Блерта Поцеста што си го масакрираше семејството во Дебар ќе сведочи за убиството на Пино

Клиниката во Штип ќе биде база за изолација на евентуално заразените од корона во Македонија

Клиниката во Штип ќе биде база за изолација на евентуално заразените од корона во Македонија

Милошоски: Заев ако не лаже, нека каже кој го снимал

Милошоски: Заев ако не лаже, нека каже кој го снимал

Над 80 отсто изгореници имаат двете жени повредени во експлозијата, нивната состојба е тешка и критична

Над 80 отсто изгореници имаат двете жени повредени во експлозијата, нивната состојба е тешка и критична