03 Јуни, 2020
0.0374

УТРИНСКИ ФОКУС: Стигнаа милионите од тутунот! Прилепскиот тутунски комбинат прв пат во добивка

Објавено во: Економија 07 Ноември, 2019

Вести во фокусот на Фактор ова утро ...

*

Тутунски комбинат Прилеп дрма како на „екстази“

Стигнаа милионите од тутунот а Прилепскиот тутунски комбинат за прв пат е во добивка. 

Имено домашната државна компанија за првите девет месеци бележи оперативна добивка која изнесува речиси 600.000 евра, но заради големите финансиски расходи на компанија нето добивката е 110.000 евра.

Детали читајте тука.

*

ВОЗЕЊЕ НАД 70 ГОДИНИ - Еве што треба да знаат повозрасните граѓани

Ако имате 75 години и сакате да извадите возачка дозвола, таа ќе може да биде издадена со важност од максимум пет години.

Или, граѓаните автомобил ќе можат да возат само додека не наполнат 80 години. После тоа, овие лица ќе мораат да користат автобус, такси, или, пак, едноставно да пешачат. Над 80 годишна возраст издавањето возачка во никој случај нема да биде дозволено, дури ни доколку некои од граѓаните и тогаш се чувствуваат витално.

*

За сите кои купуваат нов стан – Постои ли опција со гарантиран квалитет, поглед кон Водно и зеленило?

Подолго време најпознатите градежници кај нас, Golden Art, работат под мотото “Дом. Не само стан.” Најново во нивната понуда е комплексот Urban Garden, сместен на булеварот "3-та Македонска Бригада", булевар кој ве поврзува со центарот на Скопје за само неколку минути. Нешто што е предност во овој дел на Аеродром.

*

ЖЕНА ОД ДУЛИЦА ЌЕ ПОЛНИ 101 ГОДИНА: Таа има свој рецепт за долговечност

Во селото Дулица  на 5 километри од Македонска Каменица живее Пракса Златкова, жената која в петок ќе наполни 101 година, и ќе навлезе во 102-та година од својот живот.

*

Владата му доделува државна помош на ТЕ-ТО, фирма под истрага за перење пари

Владата му доделува државна помош на Друштво за производство на електрична и топлинска енергија ТЕ-ТО. Информацијата е усвоена на 160 седница на Владата која е одржана на 22 октомври, а детали за тоа дополнително не беа објавени.

*

Владата ќе продава возила користени само десетина години

Владата на една од претходните седници донесе одлука за продажба на патнички моторни возила во државна сопственост чиј корисник е Агенцијата за лекови и медицински средства од кои четири се користени само десет години.Можеби ќе ве интересира

ИНТЕРВЈУ ЗЕЌИРИ: Корона кризата го зголеми мобингот врз работниците, тие мора да се охрабрат да побараат заштита на суд

ИНТЕРВЈУ ЗЕЌИРИ: Корона кризата го зголеми мобингот врз работниците, тие мора да се охрабрат да побараат заштита на суд

Сагата на странските инвестиции: Многу зборови, малку работа

Сагата на странските инвестиции: Многу зборови, малку работа

Милионите од Џонсон Мети изостанаа во државниот буџет на Македонија

Милионите од Џонсон Мети изостанаа во државниот буџет на Македонија

И ВРАБОТЕНИТЕ ЌЕ СТАНУВААТ СЕ ПОСИРОМАШНИ: Лоши очекувања за македонската економија

И ВРАБОТЕНИТЕ ЌЕ СТАНУВААТ СЕ ПОСИРОМАШНИ: Лоши очекувања за македонската економија

Усвоен Протоколот за превентивни мерки за сите работни места за спречување на пренесувањето на КОВИД-19

Усвоен Протоколот за превентивни мерки за сите работни места за спречување на пренесувањето на КОВИД-19

БРОЈКАТА НИКОГАШ НЕ БИЛА ПОГОЛЕМА: Се повеќе Германци работат со скратено работно време

БРОЈКАТА НИКОГАШ НЕ БИЛА ПОГОЛЕМА: Се повеќе Германци работат со скратено работно време

СТАПИ НА СИЛА ДЕНЕСКА: Русите четири месеци нема да увезуваат нафта

СТАПИ НА СИЛА ДЕНЕСКА: Русите четири месеци нема да увезуваат нафта

РЕКОРДНА НЕВРАБОТЕНОСТ: Oд Втората светска војна вакво нешто не се случило во Австрија

РЕКОРДНА НЕВРАБОТЕНОСТ: Oд Втората светска војна вакво нешто не се случило во Австрија

Инспекторатот предложил олеснување на протоколите за кафулињата и рестораните

Инспекторатот предложил олеснување на протоколите за кафулињата и рестораните