28 Мај, 2020
0.0373

УТРИНСКИ ФОКУС: Во најголемата винарија прво берат грозје па на работа во канцеларија

Објавено во: Економија 20 Септември, 2019

Вести во фокусот на Фактор ова утро ...

Тиквеш „тимбилдинг“: Сите вработени секојдневно на гроздобер, па во канцеларија

 Не е изземен никој – па без оглед кој на каква позиција работи секојдневно мора да оди на берба. Од Скопје до Кавадарци со автобус, организирано, меѓу 4 и 5 часот наутро.

Да тоа е секојдневната пракса за време на гроздоберот во Тиквешијата.

Во време кога грозјето стаса за берба и треба да се собере, а сезонски работници нема ни за лек, менаџментот на компанијата одлучил на ваков начин да се „билда тимот“ а целата приказна читајте ја на Фактор овде.

*

Промена на изборниот модел, за рушење на султан партиите

Подзаборавената  иницијатива на претседателот Стево Пендаровски  за промена на изборниот законик, околу промената на изборниот модел, по кој ќе се спроведуваат парламентарните избори во Македонија  во иднина, деновиве повторно доби  на актуелност.

*

Македонските банки неприкосновени во нето приходите од камати

Најголемите три деловни банки имаат најдобар сооднос на приходи од камата и нето приходи од камата покажуваат официјалните податоци од нивните полугодишни биланси на успех објавени на веб страницата на Македонската берза за хартии од вредност. Кај трите најголеми деловни банки нето каматата изнесува од 81,8 отсто до 85,3 отсто од приходите од камати што за половина година ги оствариле овие финансиски институции.

*

ЖЕЛЕЗНИЦАТА СО ГОДИНИ БЕЗ ИНВЕСТИЦИИ: Еве кои линии се најфреквентни

Со години овие две релации имаат најмногу патници, а луѓето од Велес и Битола имаат навика да патуваат со воз до главниот град, затоа што е поевтино, но и попрактично. Велешани на работа во Скопје со години одат со воз и патуваат 50-тина минути.


Можеби ќе ве интересира

ПАНДЕМИЈАТА СКАПО ЌЕ ЈА ЧИНИ ИТАЛИЈА: Расте невработеноста во земјата

ПАНДЕМИЈАТА СКАПО ЌЕ ЈА ЧИНИ ИТАЛИЈА: Расте невработеноста во земјата

Влијанието на пандемијата бара инклузивни одговори за политиките

Влијанието на пандемијата бара инклузивни одговори за политиките

ДЕНЕСКА НОВА СОСТОЈБА: Поткопана е цената на „црното злато“

ДЕНЕСКА НОВА СОСТОЈБА: Поткопана е цената на „црното злато“

НЕ ГИ ПОГОДИ КРИЗАТА: Руските олигарси трупаат пари

НЕ ГИ ПОГОДИ КРИЗАТА: Руските олигарси трупаат пари

ЗА УЈП Е ДАНОЧНА ТАЈНА КОИ ФИРМИ ДОБИЛЕ ПАРИ ОД ДРЖАВАТА - за мерката 50 отсто придонеси имињата ќе останат непознати

ЗА УЈП Е ДАНОЧНА ТАЈНА КОИ ФИРМИ ДОБИЛЕ ПАРИ ОД ДРЖАВАТА - за мерката 50 отсто придонеси имињата ќе останат непознати

Игротеките бараат уште една плата и да се знае дали ќе има скрининг за нив

Игротеките бараат уште една плата и да се знае дали ќе има скрининг за нив

МОТ и ЕБОР ја советуваат Северна Македонија за пазарот на трудот по корона вирусот

МОТ и ЕБОР ја советуваат Северна Македонија за пазарот на трудот по корона вирусот

„БОИНГ“ ВО ДЛАБОКА КРИЗА: Отпушта скоро12.000 работници

„БОИНГ“ ВО ДЛАБОКА КРИЗА: Отпушта скоро12.000 работници

ЗА СИТЕ ШТО ОСТАНАЛЕ БЕЗ РАБОТА СО ПОТПИШАНА СПОГОДБА, ОТКАЗ ИЛИ ЛИЧНА ИЗЈАВА - ќе добијат пари од државата за половина плата

ЗА СИТЕ ШТО ОСТАНАЛЕ БЕЗ РАБОТА СО ПОТПИШАНА СПОГОДБА, ОТКАЗ ИЛИ ЛИЧНА ИЗЈАВА - ќе добијат пари од државата за половина плата