15 Јули, 2020
0.0280

УТРИНСКИ ФОКУС: Заев сепак дава оставка, Македонија ја чека турбулентна изборна пролет

Објавено во: Македонија 21 Октомври, 2019

Утрински вести во фокусот на Фактор ова утро...

*

КАКВИ ИЗБОРИ НЕ ОЧЕКУВААТ - новинарски прогнози за Фактор

Премиерот Заев согласно договореното од лидерската средба ќе даде оставка пред во јануари пред да се формриа техничката влада.

Извесно е дека пред нас ќе биде турбулентна пролет а што мислат новинарите за изборите кои не очекуваат во април дознајте овде.

*

Техничка влада: Кои опозиционери сега ќе вршат функции како Ременски, Спасовски, Кирацовски

Задача на преодната техничка влада ќе биде да ги спроведе изборите за кои вчера имаше согласност од политичките партии да се одржат на 12 април следната година. 

*

„Стопанска банка Скопје“ нуди 25 денари фиксна дивиденда за приоритетните акции

НБГ, мнозинскиот акционер во „Стопанска банка Скопје“, нуди25 денари дивиденда на сопствениците на приоритетни акции. Со ова мнозинскиот акционер нуди предлог да го реши судирот што го има со бројни сопственици на приоритетни акции кои тврдат дека се обесправени од политиката на банката за нивниот третман. 

*

Агонијата допрва почнува - Партиите си почнаа кампања, се договорија за избори

Македонија и со сменето име и Устав не успеа да ја тргне бариерата за евроинтеграциите. Овој пат Макрон цврсто се спротистави дури и да ги започнеме преговорите за да се реформирал процесот на пристапни приговори со земјите кандидати, како и внатре Европската Унија да се консолидира.

*

Компанијата „Певец“ продава земјиште во Македонија

Друштвото ПЕВЕЦ ИНТЕРНАЦИОНАЛ ДООЕЛ експорт-импорт со ова објавува повик за доставување на писмо за намера за купување на следните недвижности коишто се наоѓаат во Република Македонија.

*

Извршител преку оглас го бара управителот на 1ТВ

Извршителот Благоја Каламатиев од Скопје преку оглас го бара управителот на 1ТВ за да дојде во неговата канцеларија и да подигне налог за наплата. Барањето за извршување е од доверителот кој во овој случај е Комитетот за мерење на публиката во Република Македонија. 

Можеби ќе ве интересира

Колку набљудувачи ги следат изборите?

Колку набљудувачи ги следат изборите?

MAКЕДОНИЈА ГЛАСА: Граѓаните ќе го изберат десеттиот парламентарен состав

MAКЕДОНИЈА ГЛАСА: Граѓаните ќе го изберат десеттиот парламентарен состав

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Гласаат болните, немоќните и затворениците, а денес имаме 135 позитивни на Ковид - 19

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Гласаат болните, немоќните и затворениците, а денес имаме 135 позитивни на Ковид - 19

ДИК уверува дека има услови за безбедно гласање и повика граѓаните да излезат

ДИК уверува дека има услови за безбедно гласање и повика граѓаните да излезат

Уапсен велешанец кај кого е најден список со лични податоци на потенцијални гласачи

Уапсен велешанец кај кого е најден список со лични податоци на потенцијални гласачи

Министерство за здравство: Утре ќе функционираат дежурните ординации во трета смена

Министерство за здравство: Утре ќе функционираат дежурните ординации во трета смена

Кандидатот за премиер демантира дека е заразен со коронавирус

Кандидатот за премиер демантира дека е заразен со коронавирус

БИЛАНС ЗА 24 ЧАСА: Повеќе заразени од вчера и четири починати

БИЛАНС ЗА 24 ЧАСА: Повеќе заразени од вчера и четири починати

МЗ ИЗНЕНАДЕНО ОД ПРОТЕСТОТ: Не ги игнорираме матичните лекари

МЗ ИЗНЕНАДЕНО ОД ПРОТЕСТОТ: Не ги игнорираме матичните лекари