25 Јуни, 2022
0.0313

Вакво невереме немаме видено со децении – град со големина на тениски топчиња паѓал во Хрватска

Објавено во: Балкан 26 Мај, 2022

Добивај вести на Viber

Големо невреме вчера попладне зафати дел од Хрватска, а најлошо беше во општините Голем и Мал Буковец, каде беа уништени оранжерии, а особено погоедени биле оранжериите во кои се одгледува цвеќе, и кои произведуваат половина од вкупното производство на цвеќе во Хрватска.

Невремето проследено со ветер, дожд и град со големина на „тениски топчиња“ во средата зафати дури пет жупани во Хрватска. До тамошната Дирекцијата за цивилна заштита пристигнале пријави за оштетени покриви, паднати дрвја на патишта и оштетени возила.

Погодените региони ги посетила и министерката за земјоделство, Марија Вучковиќ, и истакнала дека комисиите за проценка на штети ќе ги евидентираат штетите, додавајќи дека во цвеќарството тие се дури до 50 отсто. Посочила дека иако дел од производството било осигурано, проблематично е што има големи штети.

-  Оранжериите се уништени, а има големи штети на посевите. За среќа, тогаш немаше никој во пластеници. Да беше некој во нив, денеска ќе зборувавме за повредени, можеби и за мртви. Во разговор со жителите, а има и такви кои се прилично стари, сите наведуваат дека вакво нешто не доживеале – посочува Анѓелко Стричак за „Н1“, жупан на Велики Буковец.

Според него, штом општинската комисија ќе ја утврди првата констатација на штета, ќе прогласи елементарна непогода за областа.

-  Доколку се утврдат штетите во соседните општини, и таму ќе прогласиме елементарна непогода. Очекуваме разговор и да видиме кои се првите чекори кон надоместување на штетата. Веќе синоќа граѓаните самоиницијативно се организираа, си помагаа, позајмуваа плочки, покриваа згради... Се надевам дека во наредните денови ќе успееме да санираме барем станбени згради. Тешко ми е да проценам колку од нив се оштетени - вели тој.

Можеби ќе ве интересира

НЕ, ОВОЈ ЦЕНОВНИК НЕ Е СНИМЕН ВО ЊУЈОРК, ЛОНДОН ИЛИ ДУБАИ - туку во една соседна држава, еве на која плажа

НЕ, ОВОЈ ЦЕНОВНИК НЕ Е СНИМЕН ВО ЊУЈОРК, ЛОНДОН ИЛИ ДУБАИ - туку во една соседна држава, еве на која плажа

ОВА СЕ ЧЕТИРИТЕ НАЈОПАСНИ ПЛАЖИ ВО ГРЦИЈА - туристите ги сакаат, ама внимавајте, Горан едвај останал жив

ОВА СЕ ЧЕТИРИТЕ НАЈОПАСНИ ПЛАЖИ ВО ГРЦИЈА - туристите ги сакаат, ама внимавајте, Горан едвај останал жив

(ВИДЕО) ВЕТЕРОТ КОРНЕШЕ ДРВА, ПОПЛАВЕНИ МОСТОВИ - силно невреме ја погоди Војводина

(ВИДЕО) ВЕТЕРОТ КОРНЕШЕ ДРВА, ПОПЛАВЕНИ МОСТОВИ - силно невреме ја погоди Војводина

КОРОНАТА ПАК ТРОПА НА ВРАТА - во Хрватска денеска над 1.000 заразени

КОРОНАТА ПАК ТРОПА НА ВРАТА - во Хрватска денеска над 1.000 заразени

ПРИЈАТЕЛ НА МАТЕЈ ПЕРИШ СИ ЈА ОТВОРИ ДУШАТА - знаев дека таа кобна ноќ тој „зеде нешто“, изгледа дека тоа го чинеше живот

ПРИЈАТЕЛ НА МАТЕЈ ПЕРИШ СИ ЈА ОТВОРИ ДУШАТА - знаев дека таа кобна ноќ тој „зеде нешто“, изгледа дека тоа го чинеше живот

НАШИТЕ БРАЌА И ПРИЈАТЕЛИ ИМАА ГОЛЕМИ ОЧЕКУВАЊА, А ТИЕ НЕ СЕ ИСПОЛНИЈА - Вучиќ со критика до Европа: Со години велеа дека не им треба нов Кипар, а сега примаат тројца Кипрани

НАШИТЕ БРАЌА И ПРИЈАТЕЛИ ИМАА ГОЛЕМИ ОЧЕКУВАЊА, А ТИЕ НЕ СЕ ИСПОЛНИЈА - Вучиќ со критика до Европа: Со години велеа дека не им треба нов Кипар, а сега примаат тројца Кипрани

ЕДИ РАМА ПОВТОРНО ОСТАР КОН ЕВРОПА - со кандидатскиот статус на Украина и давате само една антидепресивна таблета

ЕДИ РАМА ПОВТОРНО ОСТАР КОН ЕВРОПА - со кандидатскиот статус на Украина и давате само една антидепресивна таблета

ГОЛЕМА АКЦИЈА НА СРПСКИТЕ БЕЗБЕДНОСНИ СЛУЖБИ, СЕ АПСАТ И ВИСОКОРАНГИРАНИ ПРИПАДНИЦИ НА ВОЈСКАТА - преку јавна набавки „лапнале“ милиони

ГОЛЕМА АКЦИЈА НА СРПСКИТЕ БЕЗБЕДНОСНИ СЛУЖБИ, СЕ АПСАТ И ВИСОКОРАНГИРАНИ ПРИПАДНИЦИ НА ВОЈСКАТА - преку јавна набавки „лапнале“ милиони

Момче и девојка од Косово планирале напад во име на ИД во Италија, а потоа требало да заминат во Африка

Момче и девојка од Косово планирале напад во име на ИД во Италија, а потоа требало да заминат во Африка