27 Мај, 2018
0.3650
    ALK 7872.21    -0.65%     BESK 8017.33    3.6%     GRNT 748.68    4.56%     KPSS 300    -36.31%     MPT 31000.31    0%     OHB 6396.66    -0.83%     REPL 62000    0.81%     RMDEN13 96.7    0.73%     RMDEN14 96.1    0.63%     RMDEN16 95.5    0%     RZIN 125    4.17%     SBT 1951    -0.61%     SLAV 3600    0%     STB 1015.5    -0.27%     STBP 1180.55    5.3%     STIL 130    -0.94%     TEL 278.08    2.99%     TNB 12929.5    -4.14%     TTK 881.96    2.88%     UNI 2360    -0.04%     USJE 23003    -0.63%     ZPKO 2857    0%

Вардар згаснува без титула во ЛШ

Објавено во: Стил 13 Мај, 2018

Фото: Спортмедиа

Ѓер го совлада Вардар со 27-26 во продолжение од финалето од женската ракометна Лига на Шампиони откако унгарскиот и македонскиот првак во регуларниот дел одиграа 20-20.

Исто како лани, Вардар и Ѓер мораа да играат продолжение за да Европа го добие името на шампионот. И овој пат победник излезе унгарскиот тим славеше со 27-26 и постана првиот тим кој успеал да ја одбрани титулата. 

За жал Македонија европска титулата во ЛШ ќе почека..бидејќи ѕвездениот Вардар згаснува со сребро...

Во последната минута противникот беше со играч помалку, Лазовиќ реализираше за 18-19, но на спротивната страна Грот реализираше седмерец за 19-19 и за инфаркт завршница. Лекиќ го најде патот до мрежата, Едуарда Аморин израмни на 20-20 на девет секунди до крајот, но Пенезиќ наместо погодок направи пробивање, па мечот отиде во продолжение. 

Првите пет минути завршија во корист на Ѓер, Аморим продолжи, не застаната (24-23). Најдобриот стрелец, Грот од седум метри зголеми на 25-23, а потоа Аморим искачи на 25-23. Вардарки се доближија на 26-25, но Ѓер веќе влезе во ритам, титулата не сакаше да ја испушти за ништо на светот. Имаа шанса „црвено-црните, но Чанаџија не успеа да се избори за пенали. 


Можеби ќе ве интересира

Ова се најскапите и најевтините авиокомпании во светот

Ова се најскапите и најевтините авиокомпании во светот

(ФОТО) ПРИМАМЛИВИ НА ПРВ ПОГЛЕД: Оваа плажа во Грција прогласена за најубава за 2018

(ФОТО) ПРИМАМЛИВИ НА ПРВ ПОГЛЕД: Оваа плажа во Грција прогласена за најубава за 2018

ДАЛИ ЖИВЕЕМЕ ВО ЗАБЛУДА: Луѓето се попродуктивни кога времето е лошо?!

ДАЛИ ЖИВЕЕМЕ ВО ЗАБЛУДА: Луѓето се попродуктивни кога времето е лошо?!

Samsung ќе мора да му плати повеќе од половина милијарда долари на „Apple“

Samsung ќе мора да му плати повеќе од половина милијарда долари на „Apple“

Каде отидоа на продолжен викенд Каролина, Лила, Стефановски и други познати личности ?!

Каде отидоа на продолжен викенд Каролина, Лила, Стефановски и други познати личности ?!

Ова е земјата со најмоќен пасош на светот

Ова е земјата со најмоќен пасош на светот

Крај на шестгодишната доминација на МЗТ Скопје во Македонија, титулата се врати кај Работнички

Крај на шестгодишната доминација на МЗТ Скопје во Македонија, титулата се врати кај Работнички

Мајкл Даглас ќе открива споменик во Белград

Мајкл Даглас ќе открива споменик во Белград

ШОКАНТНИ СУМИ, ЧУДЕН БИЗНИС: По кралската венчавка, гостите ги продаваа подарок-кесичките

ШОКАНТНИ СУМИ, ЧУДЕН БИЗНИС: По кралската венчавка, гостите ги продаваа подарок-кесичките