16 Февруари, 2020
0.0215

Вархеји вети помош и за Албанија, но сумата е помала од онаа за Македонија

Објавено во: Балкан 16 Јануари, 2020

28 милиони евра за Албанија. 

Оваа сума ја побарал еврокомесарот за соседска политика и проширување Оливер Вархеји. Тој денеска престојува во прва посета на Албанија откако стапи на функцијата. По средбата со премиерот Еди Рама, тој на заедничката прес - конференција, изјави дека се надева дека одлука за преговорите со Скопје и Тирана ќе биде донесена пред самитот во Загреб кој треба да се одржи во мај.

Еврокомесарот вчера во Скопје кажа дека побарал од Европскиот парламент како награда за постигнатото за Македонија да  се обезбедат фондови во износ од 50 милиони евра. Ова е прва официјална посета на Вархеји на регионот откако тој е именувам за еврокомесар за проширување. Тој го замени Јоханес Хан. 

Вархеји кажа дека Македонија мора да работи, а откако ќе добие датум за почеток на преговори со ЕУ, ќе има уште поголеми предизвици. 

фото ЕПА

Можеби ќе ве интересира

(ФОТО) СЕ СЛАВИ ДЕНОТ НА ДРЖАВНОСТА: Вучиќ сам ги служи гостите, а меѓу нив е и Саша Богдановиќ

(ФОТО) СЕ СЛАВИ ДЕНОТ НА ДРЖАВНОСТА: Вучиќ сам ги служи гостите, а меѓу нив е и Саша Богдановиќ

ЗА ИСЛАМСКА ДРЖАВА ВОЈУВАЛЕ 1.200 БАЛКАНЦИ: Сега сакаат да се вратат дома?

ЗА ИСЛАМСКА ДРЖАВА ВОЈУВАЛЕ 1.200 БАЛКАНЦИ: Сега сакаат да се вратат дома?

ГРЦИТЕ МИНИМАЛНО ГИ УПОТРЕБУВААТ: Црногорците ќе воведат казни за пластични кеси

ГРЦИТЕ МИНИМАЛНО ГИ УПОТРЕБУВААТ: Црногорците ќе воведат казни за пластични кеси

СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС ВО ГРЦИЈА: Епицентарот близу Карпатос

СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС ВО ГРЦИЈА: Епицентарот близу Карпатос

ДОМОВИТЕ УШТЕ НЕ ИМ СЕ ИЗГРАДЕНИ: Повеќе од 10.000 Албанци се во шатори

ДОМОВИТЕ УШТЕ НЕ ИМ СЕ ИЗГРАДЕНИ: Повеќе од 10.000 Албанци се во шатори

МИЛОРАД ДОДИK: САД нема да не сопрат, ќе ја напуштиме БиХ

МИЛОРАД ДОДИK: САД нема да не сопрат, ќе ја напуштиме БиХ

СОФИЈА ЌЕ КАЗНУВА: Возилата кои загадуваат ќе бидат исклучувани од сообраќај

СОФИЈА ЌЕ КАЗНУВА: Возилата кои загадуваат ќе бидат исклучувани од сообраќај

ЕКСПЛОЗИЈА ГО ВОЗНЕМИРИ НОВИ САД: Бомба во возило на човек од подземјето

ЕКСПЛОЗИЈА ГО ВОЗНЕМИРИ НОВИ САД: Бомба во возило на човек од подземјето

ФРЛЕНИ 22.000 ТОНИ ПРОЕКТИЛИ: Ќе се утврди бројката на загинати при агресијата на НАТО врз Југославија

ФРЛЕНИ 22.000 ТОНИ ПРОЕКТИЛИ: Ќе се утврди бројката на загинати при агресијата на НАТО врз Југославија