08 Јули, 2020
0.0319

Вархели: Ние мора да го прифатиме Западен Балкан

Објавено во: Балкан 14 Ноември, 2019

Кандидатот за европски комесар за проширување, унгарецот, Оливер Вархели, изјавил дека Западен Балкан мора да има кредибилна перспектива за влез во Европската унија, бидејќи тоа е во европски геополитички интерес.

-ЕУ мора да биде подготвена да го прифати регионот, а внатрешните реформи може да оди паралелно со проширувањето на Унијата“ , порачал кандидатот за европскиот комесар за проширување, одговарајќи на прашањето на европските пратеници при сослушувањето чија цел е потврда за неговото именување за комесар во новиот состав на Европската комисија.

Тој вети дека ќе се вклучи веднаш по неговото назначување да разговара со тие „резервни држави“ во проширувањето на ЕУ и оценил дека „клучната грижа“ во овие земји е прашањето за владеењето на правото и го најави ова како главен фокус на неговиот ангажман во Западен Балкан.

„Принципот на ЕУ во Западен Балкан е -„ првите основи “- и јас ќе го следам. Сè додека нема напредок во владеењето на правото, нема да има напредок во пристапувањето во ЕУ“, истакна Вархели и предупреди дека во случај на назадување во исполнување на критериумите кои се однесуваат на владеење на правото, тогаш ќе има суспензија на претпристапната финансиска помош.

Коментирајќи ја најавената нова методологија во преговорите за пристапување, кандидатот за иден европски комесар за проширување истакна дека не е потребно да се промени целокупната рамка за преговори.

„Методологијата треба да се подобри. Не треба да ја преиспитаме преговарачката рамка. Ќе има динамика за земјите кои напредуваат побргу во реформите и забавување за оние кои што нема тоа да го направат“, нагласил Вархели.

Можеби ќе ве интересира

Вучиќ го враќа полицискиот час

Вучиќ го враќа полицискиот час

ГРЦИЈА ИМА 43 НОВИ СЛУЧАИ: Од нив 36 се туристи, а 20 се од Србија

ГРЦИЈА ИМА 43 НОВИ СЛУЧАИ: Од нив 36 се туристи, а 20 се од Србија

ГРЧКИ ХОТЕЛ ИМ НУДИ БЕСПЛАТНО СМЕСТУВАЊЕ НА СРБИТЕ - еве која е причината

ГРЧКИ ХОТЕЛ ИМ НУДИ БЕСПЛАТНО СМЕСТУВАЊЕ НА СРБИТЕ - еве која е причината

Повикувањето на колективен имунитет е бесмислено, тврди Каиќ

Повикувањето на колективен имунитет е бесмислено, тврди Каиќ

ДАЛИ ХРВАТСКА Е СЛЕДНАТА ДРЖАВА КОЈА ЈА ЗАТВОРА ГРАНИЦАТА ЗА СРБИТЕ - се размислува и за тоа

ДАЛИ ХРВАТСКА Е СЛЕДНАТА ДРЖАВА КОЈА ЈА ЗАТВОРА ГРАНИЦАТА ЗА СРБИТЕ - се размислува и за тоа

ТРАГЕДИЈА КАКВА ШТО НЕ СЕ ПАМЕТИ: Три млади девојки загинаа во сообраќајка, се враќале од забава

ТРАГЕДИЈА КАКВА ШТО НЕ СЕ ПАМЕТИ: Три млади девојки загинаа во сообраќајка, се враќале од забава

СТИГНАА БОЛНИЧКИТЕ КРЕВЕТИ ВО „АРЕНА“ - еве како ќе функционира привремената КОВИД болница

СТИГНАА БОЛНИЧКИТЕ КРЕВЕТИ ВО „АРЕНА“ - еве како ќе функционира привремената КОВИД болница

СЕ МЕНУВА СТАРОСНАТА СТРУКТУРА НА ЗАРАЗЕНИ: Вирусот не е нов, само возрасните не одат на журки

СЕ МЕНУВА СТАРОСНАТА СТРУКТУРА НА ЗАРАЗЕНИ: Вирусот не е нов, само возрасните не одат на журки

Грција утринава ги затвори границите за Србите

Грција утринава ги затвори границите за Србите